Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na Prvního máje bude ve Vlčicích průvod aneb Traktoriáda je zpátky

28. 4. 2022

page.Name
Svérázně budou slavit nedělní svátek práce ve Vlčicích. Obcí projede nevšední kolona traktůrků, zemědělských a dalších vozidel. Podle zvyklostí bude většina strojů a posádek vyzdobená v socialistickém retrostylu. Vrcholem slavnosti bude průjezd obří bahnitou louží.

První máj se bude slavit ve Vlčicích po tříleté pauze. Covidová opatření skončila, takže tamní nadšenci mohou navázat na slávu předchozích třinácti Májových průvodů. Akci oficiálně označují jako Průvod s přehlídkou zemědělských strojů a samohybů, mezi lidmi se ale uchytila spíš pod názvem Traktoriáda.

Sraz účastníků bude u vlčické sběrny už o půl desáté dopoledne. „Kdo nestihne vyzdobit svůj stroj doma, bude mít čas to udělat právě u sběrny,“ uvádí Karel Petr, mluvčí spolku Samohyb Vlčice, který akci pořádá.

Spanilá jízda vesnicí začne hodinu před polednem. „Za pěkného počasí možná protáhneme trasu až k Pekelské křižovatce na Hrádeček,“ slibuje Petr. Potom přijde na řadu tradiční průjezd krátkým, ale náročným okruhem s obří blátivou louží v obecním areálu. „Uvidíme, kolik strojů se oslav zúčastní a kolik řidičů bude mít odvahu projet obávanou louží,“ usmívá se Karel Petr.

V předchozích letech se do průvodu vydaly třeba i čtyři desítky strojů, někdy i víc. Kolik se jich objeví po covidové pauze? „Bude to překvapení, kdo se ukáže a kdo ne. Ale jak se říká u sná ve spolu, kdo nesedí, nejde,“ dodává Karel Petr.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš