Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Poslední lyžovačka o Velikonocích ve Špindlu, Peci a na Černé hoře

14. 4. 2022

page.Name
Ve středních a východních Krkonoších se bude o Velikonocích lyžovat ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a na Černé hoře. O Velikonočním pondělí lyžařská sezona v Krkonoších definitivně skončí. Sněhové podmínky jsou nadále velmi dobré, na sjezdových tratích leží od 30 do 80 centimetrů sněhu.

Ve Špindlerově Mlýně se lyžuje v areálu Svatý Petr, který má svahy obrácené k severu a sníh z nich odtává nejpomaleji. V provozu bude do pondělí šestisedačková lanovka na Pláně, do neděle bude ve Svatém Petru jezdit lanovka Hromovka a v neděli provoz posílí dvousedačková lanovka u černé sjezdovky. Lyžaři mají ve Svatém Petru k dispozici deset kilometrů sjezdovek, uvedli špindlerovští vlekaři.

Od pátku do pondělí bude jezdit také lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Sjezdovky na Medvědíně jsou však již uzavřené, takže lanovku budou moci využít pěší turisté, běžkaři či skialpinisté.

V Peci pod Sněžkou a na Černé hoře bude pro lyžaře o Velikonocích připraveno 14 kilometrů sjezdovek. „Na Velikonoce by v Krkonoších mělo znovu panovat chladnější počasí, které bude přát lyžování. Na otevřených sjezdovkách je 50 až 70 centimetrů sněhu," řekla mluvčí SkiResortu Černá hora – Pec Zina Plchová. V Peci pod Sněžkou se bude do pondělí lyžovat na deseti kilometrech sjezdovek, v provozu budou nadále dvě lanovky a tři vleky.

Na Černé hoře, kde lyžování skončilo 3. dubna, budou od pátku do pondělí otevřené tři sjezdovky v horní části Černé hory. „Půjde o sjezdovky Anděl, vrchní část Černohorské a Zalomenou. Celkem se otevřou téměř čtyři kilometry sjezdovek, které bude obsluhovat vlek Anděl,“ uvedla Plchová. Ke sjezdovkám se lyžaři dostanou kabinovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu. Lanovku mohou využít i pěší a běžkaři, pro které vlekaři na vrcholu Černé hory upraví deset kilometrů běžeckých tras.

Od pátku do úterý 19. dubna bude v provozu i kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Ve všední dny je lanovka na Sněžku v dubnu kvůli pravidelné jarní odstávce mimo provoz a jezdí jen o víkendech. Do trvalého provozu letní sezony se lanovka rozjede v sobotu 30. dubna.

V západních Krkonoších je v provozu středisko Harrachov, kde lyžařská sezona skončí také v pondělí.

Na hřebenech Krkonoš leží od 80 do 120 centimetrů sněhu. V lavinových katastrech nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. „Sněhová pokrývka je vlhká až mokrá. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu i laviny základové. S rostoucí teplotou se nebezpečí zvyšuje. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,“ sdělil lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

ČTK
Foto: Michal Fanta