Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Ve Dvoře Králové budou od května sdílená kola, radnice je bude dotovat

12. 4. 2022

page.Name
Lidé ve Dvoře Králové nad Labem budou moci od května využívat sdílená jízdní kola. Na 15 místech si budou moci půjčit 50 bicyklů. Prvních 15 minut jízdy bude díky dotaci od města zdarma.

V květnu a v červnu bude půjčování kol ve zkušebním režimu. Následně radnice vše vyhodnotí a rozhodne, zda bude sdílená kola dál podporovat. „Pokud se ukáže, že o sdílená kola nebude ve městě zájem, v projektu pokračovat nebudeme,“ uvedl starosta Jan Jarolím. Město za první dva měsíce půjčování kol zaplatí 100 000 Kč bez DPH.

Službu sdílených kol bude ve městě nabízet společnost nextbike Czech Republic, která kola k půjčení provozuje v řadě jiných měst v Česku. „Chceme lidem nabídnout levný, pružný a především ekologický způsob přepravy po Dvoře Králové nad Labem,“ pronesl Jarolím.

Kola si lidé budou moci podle mluvčí radnice Miroslavy Kameníkové vypůjčit prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, případně telefonátem na zákaznickou linku. Po vyčerpání 15 minut zdarma bude při jednorázové výpůjčce stát dalších 45 minut 18 korun a pak bude za 18 korun každých dalších 30 minut.

Firma nextbike Czech Republic již nabízí v Královéhradeckém kraji sdílená kola v Hradci Králové a v lokalitě Rychnova nad Kněžnou, Kvasin a Solnice. Na Rychnovsku je první čtvrthodina zdarma, následně je každá půlhodina za 16 korun. Na Rychnovsku službu finančně podporuje Škoda Auto, která má v Kvasinách výrobní závod.

V Hradci Králové je půjčování zatím bez dotace, každých 30 minut výpůjčky stojí 24 korun. Radnice však v březnu vypsala výběrové řízení na provozovatele služby sdílených kol. Město má podmínku, že první čtvrthodina půjčení bude zdarma, což bude radnice firmě dotovat. Do projektu chce město vložit až dva miliony korun.

ČTK
Foto: Facebook Město Dvůr Králové nad Labem