Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Začalo bourání mostů na jediné silnici do Pece pod Sněžkou

10. 4. 2022

Začalo bourání mostů na jediné silnici do Pece pod Sněžkou 0 snímků
Stavbaři začali pracovat na obnově tří takzvaných polských mostů přes řeku Úpu na jediné přístupové silnici do krkonošského střediska Pec pod Sněžkou. Mosty, které postavily polské firmy v 70. letech minulého století, jsou v havarijním stavu. Stavbaři je zbourají a postaví nové. Kraj stavba přijde na 179 milionů korun.

U mostů, které jsou mezi lokalitou Temný Důl a odbočkou na Malou Úpu, vznikly provizorní přemostění. Provoz je kyvadlový a řízený pracovníky stavby nebo semafory.

Stávající dožilé mosty mají dvě pole se středovým pilířem v korytě Úpy. Jeden z mostů byl už v takovém stavu, že kraj na něm musel loni v květnu omezit dopravu a udělat provizorní opravu.

Stavbaři z firem Mados MT, M-Silnice a M-Strojírny vystaví nové mosty o jednom mostním poli. Sinici v předpolí mostů opraví. Po nových mostech by auta měla začít jezdit do konce října.

Rekonstrukce polských mostů je nejnákladnější letošní silniční stavbou Královéhradeckého kraje. Celkem hodlá kraj dát letos do obnovy silnic druhých a třetích tříd a mostů až 1,49 miliardy korun. Loni kraj do rekonstrukcí silnic vložil 714 milionů korun.

Dalšími významnými letos zahajovanými stavbami jsou třetí etapa rekonstrukce silnice II/285 z Jaroměře do Nového Města nad Metují za 164 milionů korun a první etapa opravy silnice II/300 z Trutnova přes Babí do Královce za 159 milionů korun. Asi 140 milionů půjde do opravy silnice II/280 z Libáně přes Dětenice směrem na hranice se Středočeským krajem. Zhruba 100 milionů kraj vloží do výstavby druhé etapy obchvatu Opočna, což je investice související s rozvojem průmyslové zóny Solnice - Kvasiny.

ČTK
Foto: Miloš Šálek