Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Záchranáři nacvičovali transport pacienta s vysoce nakažlivou nemocí

28. 4. 2022

Záchranáři nacvičovali transport pacienta s vysoce nakažlivou nemocí 0 snímků
Horečka, bolesti svalů a vyrážka. To byly zdravotní problémy, které se objevily u mladého muže krátce po návratu z cesty po přírodních parcích Demokratické republiky Kongo a Kamerunu. Co když jsou to příznaky infekční vysoce nakažlivé nemoci? Co a jak v takové situaci dělat? Záchranáři si to vyzkoušeli právě dnes.

Nácvik se uskutečnil v Peci pod Sněžkou. Vše začalo telefonátem. Muž ubytovaný na odlehlé horské chatě zavolal na linku 155 a řekl, jaké má problémy. Operátoři během hovoru zjistili, že při svých cestách do Konga a Kamerunu často pobýval v osadách domorodců, kde zkoumal jejich způsob života, včetně stravování. „Pojali proto podezření, že by se mohlo jednat o infekční vysoce nakažlivou nemoc,“ uvedl mluvčí zdravotnické záchranné služby Ivo Novák.

Operátoři aktivovali speciální výjezdovou skupinu zdravotnické záchranky ze základny v Temném Dole. „Upozornili na nutnost použití ochranných obleků včetně celoobličejových masek a filtroventilačních jednotek. Zároveň byla aktivována i druhá skupina biohazard týmu ze základny v Hradci Králové,“ sdělil Karel Kouba, vedoucí pracoviště krizové připravenosti zdravotnické záchranné služby.

V režimu vysokého stupně ochrany záchranáři na místě zajistili základní ošetření nemocného a umístili jej do speciálního transportního izolačního prostředku, tzv. bioboxu. „Nemocný byl takto transportován na základu Horské služby v Peci pod Sněžkou, kde bylo mezitím zřízeno dekontaminační stanoviště“ upřesnil Karel Kouba.

Po následné celkové očistě byl nemocný v bioboxu předán druhému týmu, který jej převezl do příslušného zdravotnického zařízení. „Prověřili jsme si tak nejen zásah biohazard týmu v obtížně přístupném terénu, ale také předání nemocného mezi dvěma týmy, které na řešení situace spolupracovaly,“ oznámil Karel Kouba.

Inspirací pro cvičení byla skutečná událost z roku 2020, kdy na jedné z krkonošských bud zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému s Horskou službou u jednoho z prvních nemocných s covidem 19 v počátcích pandemie.

Do dnešního cvičení se kromě záchranky, horské služby a hasičů zapojili také policisté a hygienici. Místo mimořádné události na odlehlé horské chalupě bylo navíc zvoleno záměrně tak, aby běžnými zásahovými prostředky nebylo dostupné.

„Při koordinaci zásahu bylo tedy nutné mimo jiné i zajištění dopravních prostředků, schopných dopravit na místo biohazard tým zdravotnických záchranářů včetně speciálního transportního izolačního prostředku i další zasahující skupiny,“ dodal mluvčí záchranné služby.

(pac, tz-ino)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jaromír Chalaba/ZZS KHK a Policie ČR