Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Bylinková zahrada v hospitalu Kuks láká na desítky rozkvetlých rostlin

10. 5. 2022

page.Name
Bylinková zahrada v areálu barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku láká na desítky rozkvetlých rostlin. Zájem o bylinkovou zahradu mezi návštěvníky Kuksu stoupá. Ve volně přístupné zahradě rozdělené do více než 140 čtverců je k vidění přes 200 druhů rostlin.

„Momentálně nakvétají jarní rostliny, ale i ovocné stromy v našich sadech. K vidění jsou samozřejmě také tulipány, narcisy, petrklíče nebo plicníky, tedy rostliny, které lze nyní vidět i na běžných zahrádkách. U nás je efekt ale silnější díky většímu množství kvetoucích rostlin. Určitě je na co se dívat,“ uvedl kastelán Libor Švec.

Vnitřní expozice hospitalu loni navštívilo 53 650, což činilo z hospitalu Kuks nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Královéhradeckém kraji. Venkovní areál ročně navštíví až trojnásobek lidí než vnitřní expozice, přičemž většina zamíří také do bylinkové zahrady. Jen za loňský rok zavítalo do venkovního areálu přes 200 000 lidí, jsou v tom započteni i návštěvníci kulturních akcí, které se v areálu během roku konají.

„Jak se lepší počasí, lidí v bylinkové zahradě přibývá, a to nás těší. Zahrada je celoročně volně přístupná, pouze na noc ji zavíráme. Vzhledem k tomu, že tu máme přes 200 druhů rostlin, tak v každém roce dochází k obměnám. Každoročně je proto vidět něco nového. Botanik i laický návštěvník si tu najde své," sdělil Švec.

Víkend otevřených zahrad v bylinkové zahradě na Kuksu

I letos se hospital Kuks zúčastní celorepublikového Víkendu otevřených zahrad. S odborníkem Jiřím Pirnerem budou mít návštěvníci výjimečnou příležitost absolvovat komentovanou prohlídku bylinkové zahrady.

Začátky komentovaných prohlídek:
11. 6. sobota   11:00 a 13:00 hodin
12. 6. neděle   11:00 a 13:00 hodin

Zájemci o prohlídku se mohou v daný čas shromažďovat u zahradního altánu. Vstup je zdarma.

Bylinková zahrada byla zpřístupněna po rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v roce 2015, v následujícím roce byl na nádvoří otevřen obchod s bylinkami a přírodními produkty.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

NPÚ má v kraji ve správě kromě kukského hospitalu také zámky Opočno, Hrádek u Nechanic, Náchod a Ratibořice. Omezený návštěvnický provoz během pandemických let spolu s růstem mandatorních výdajů vedly NPÚ v letošním roce ke zvýšení vstupného, a to o deset až 30 korun. Například vstupné pro dospělého na základní prohlídkový okruh v hospitalu Kuks vzrostlo ze 160 na 190 korun. Vstup do bylinkové zahrady je zdarma.

ČTK
Ilustrační foto: www.hospital-kuks.cz