Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Lavinové nebezpečí v Krkonoších pominulo, v platnosti bylo od 2. prosince

12. 5. 2022

page.Name
V české části Krkonoš ve středu 11. května pominulo lavinové nebezpečí, uvedla dnes na webu Horská služba Krkonoše. Trvalo nepřetržitě v různých stupních pětibodové stupnice od 2. prosince. V polské části Krkonoš neplatí lavinové nebezpečí již několik dní. Loni lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš pominulo 17. května.

"Na hřebenech Krkonoš i v lavinových katastrech je již sněhová vrstva nesouvislá," řekl dnes ČTK náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa. Uplynulá sezona v Krkonoších byla podle něj z hlediska sněhové pokrývky nadprůměrná a lavinová aktivita naopak nižší.

U hřebenové Luční boudy podle horské služby dnes ráno bylo oblačno, devět stupňů nad nulou a okolo 30 centimetrů sněhu.

V úterý 10. května krkonošská horská služba uváděla v lavinovém ranním hlášení, že na hřebenech Krkonoš je okolo 30 až 90 cm sněhu. Více sněhu bylo na severních svazích, na jižních bylo sněhu méně, jižní úbočí Kozích Hřbetů a Sněžky byly téměř beze sněhu. Tehdy platil ještě první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice.

V zimní sezoně 2021/2022 Horská služba Krkonoše lavinové nebezpečí poprvé vyhlásila 2. prosince, a to první stupeň. Od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na druhý stupeň a následně po silném sněžení platil od 2. února třetí lavinový stupeň. Lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň kleslo v pátek 11. února 2022. V české části Krkonoš kleslo lavinové nebezpečí z druhého na nejnižší první stupeň v sobotu 19. března, aby nakrátko, 23. a 24. března stouplo na druhý. Na první stupeň lavinové nebezpečí kleslo opět 25. března.

Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Valeriana Spusty letos mezi 8. a 10. únorem v Úpské rokli v Obřím dole sjela jedna z největších zaznamenaných lavin v Krkonoších za poslední roky. Lavina se uvolnila v tradičním lavinovém katastru a využila své maximální dráhy. Tehdy platil v Krkonoších třetí lavinový stupeň, jedním z jeho rysů je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a výjimečných i velmi velkých rozměrů. A to se také zřejmě v Úpské rokli stalo.

Lavina se uvolnila v celé šíři Úpské rokle, která je 380 metrů. Lavina dosáhla délky 1250 metrů, výškový rozdíl mezi hranou Úpské rokle a jezírkem, kam dojela, je zhruba 400 metrů, uvedla horská služba.

V Krkonoších v lavinách letos podle Horské služby Krkonoše nikdo nezahynul. V zimní sezoně 2020/2021 byla bilance horší, zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února 2021 v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března 2021 skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Ženu záchranáři našli v lavině v lokalitě Černý kotel (Czarny Kocioł). Po převozu do nemocnice zemřela.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami. Laviny jsou v Krkonoších nezastupitelným přírodním činitelem, který významně ovlivňuje rozmanitost hor. Působí jako zahradník a výrazným způsobem modelují tvář hor. Když se lavina utrhne, vyčistí celý svah od vzrostlých stromů a keřů. To vytváří podmínky pro existenci vzácných vysokohorských rostlinných druhů, které potřebují volné prostranství.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň