Neděle

19. května 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Lyžařka byla v chráněné Čertově rokli, hrozí ji pokuta až 100 tisíc

19. 5. 2022

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) při postihování neukázněných návštěvníků čerpá informace o porušování zákona o ochraně přírody a krajiny stále častěji i ze sociálních sítí. Zatím poslední takový případ se stal minulý týden, kdy pravděpodobně dva lidé zdolali přísně chráněnou Čertovu rokli na Studniční hoře v Obřím dole. Ženě, která se pochlubila na sociálních sítích, hrozí pokuta až 100.000 korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Čertova rokle je v nepřísněji chráněné části národního parku. Podle Správy KRNAP není pochyb o tom, že se žena pohybovala právě v Čertově rokli.

"Vedli jsme zkrácené správní řízení, které jsme již ukončili vydáním příkazu. Pokuta za tento přestupek může být až do 100.000 korun. Verdikt není pravomocný. Pokud by proti příkazu podala takzvaný odpor, začne běžet klasické správní řízení s výslechy, předkládáním důkazů a podobně," řekl ČTK Drahný.

Podle České televize jde o lyžařku a donedávna českou reprezentantku v běhu na lyžích Sandru Schützovou, která na otázku, odkud snímky jsou, odmítla odpovědět s tím, že jsou z ČR, ale ne z Krkonoš. Snímky ze sociálních sítí již zmizely.

Správa KRNAP každoročně vede zhruba stovku správních řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, nejčastěji za porušení zákazu vstupu do voleného terénu v klidovém území národního parku. V roce 2021 udělili správci národního parku pokuty za více než 1,5 milionu korun.

"V posledních letech je těchto případů více než před deseti či 15 lety. Velká část podnětů pro zahájení správních řízení přichází ze sociálních sítí, a to buď, že na ně sami narazíme nebo nás o tom informují ostatní uživatelé. Podněty dostáváme také přímo z terénu od turistů," řekl ČTK Drahný.

Například letos v únoru nabyla právní moci pokutu 80.000 korun pro lyžaře, který loni přežil pád laviny v Obřím dole. Jeho sedmnáctiletý kamarád, tehdy zahynul. Pokutovanému skialpinistovi hrozila pokuta až 100.000 korun, odvolal se ale k ministerstvu životního prostředí. Záchranná akce spojená se zásahem vrtulníku se odehrávala v přísně chráněné lokalitě. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února 2021 v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Správa KRNAP loni také uložila ve správním řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny pokuty devíti motorkářům, každému 20.000 korun. Nešlo o všechny motorkáře, kteří v srpnu 2021 vjeli přes zákaz do Obřího dolu. Někteří stačili před příjezdem policie odjet. Většinou to byli cizinci. Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Národní park vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň