Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Nový festival na Kuksu oživí starou loutkářskou tradici

26. 5. 2022

Nový festival na Kuksu oživí starou loutkářskou tradici 0 snímků
Přes tři sta let stará loutkářská tradice a současné divadlo jsou hlavní náplní prvního ročníku festivalu Malá loutková inventura. Uskuteční se o víkendu v kulisách bývalých barokních lázní Kuks. Nabídne několik představení pro celou rodinu, projekci animovaného filmu či komorní dokumentární loutkový projekt.

V programu jsou inscenace, které byly uvedeny na celostátní přehlídce nového divadla Malá inventura v Praze, a představení s regionálními vazbami. Diváci se mohou těšit na mezinárodně oceňovanou Plata Company Tisíc tuctů v režii Jakuba Maksymova, premiéru pouliční Dryáčnice v Kuksu zrozených Geisslers Hofcomoedianten, dobrodružnou pohádku Za dveřmi souboru Fras nebo zpěvohru O Jankovi a jeho výdělcích studia Damúza.

Scénografka a studentka DAMU Daria Gosteva přiveze malé dokumentární loutkové představení Moskva - Dačnoje. Po něm bude následovat povídání o současné situaci obyčejných lidí v Rusku či ruském loutkovém divadle.
Umělecký řezbář Jiří Nachlinger, který pro kukskou Galerii loutek vytvořil unikátní soubor ručně vyřezávaných marionet, uvede na festivalu svůj animovaný film Jeden král měl koně,.

K vidění bude i dokument Braunova socha loutkou za účasti jeho režiséra Miloslava Kučery, který zachytil vznik cyklu padesáti loutek inspirovaných Braunovými sochami. Do jejich světa se mohou návštěvníci ponořit pomocí speciální technologie binaurálního zvuku v rámci jedinečné audio prohlídky Theatrum Mundi Kuks.

Festival navazuje na více než dvacetiletou snahu nabídnout v Kuksu prostor pro živé umění, stejně jako to dělal jeho zakladatel hrabě František Antonín Špork. „Úvodní ročník Malé loutkové inventury věnujeme prvnímu doloženému loutkáři v Kuksu - Johannu Christophu Neumannovi, který už v roce 1697 bavil lázeňské hosty inscenací Polizinello,“ říká Kateřina Bohadlová, ředitelka spolku Theatrum Kuks, který akci pořádá ve spolupráci s Novou sítí.

(pac, rou-tz)
pavel@trutnovinky.cz