Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Safari Park podruhé rozmnožil cibetky africké, má jich nejvíc na světě

17. 5. 2022

Safari Park podruhé rozmnožil cibetky africké, má jich nejvíc na světě 3 snímků
Chovatelům Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se podruhé v historii podařilo odchovat cibetky africké. V dubnu se v zoo narodila čtyři mláďata. Chov cibetek afrických v zoologických zahradách je ojedinělý. Podle mezinárodní databáze je chová devět zoo po celém světě a Dvůr Králové má největší skupinu sedmi zvířat. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

S chovem cibetek afrických dvorská zoo začala v roce 2019. První tři mláďata těchto malých šelem se narodila loni v dubnu, po roce k nim přibyla další čtyři. Na rozdíl od loňského vrhu mohou malé cibetky již nyní vidět návštěvníci zoo. Loni se skupina do přístupné části zoo stěhovala až mnohem později.

"Mláďata již tráví s matkou relativně dost času mimo skrytou porodní boudu. Nejlepší čas je pozorovat nastává brzy ráno, mezi druhou a čtvrtou odpoledne a později k večeru. Cibetky rychle rostou a každým dnem se mění,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Matkou cibetek je opět samice Tika, která do Dvora Králové přišla z Velké Británie. Otcem je opět samec Tabari, který pochází z Jihoafrické republiky.

Cibetky africké v přírodě trpí kvůli úbytku přirozeného prostředí, přímém lovu pro maso a kožešinu nebo odchytu pro farmové držení kvůli získávání cibetu či cibetkové kávy. Podle odhadů je ročně zabito kolem 10.000 těchto šelem. V zoologických zahradách jsou raritou, chová je méně zahrad než například pandy velké.

V divočině cibetky přispívají k šíření lesů. "Mají velmi rády plody a různá měkká a sladká semena. Ta projdou zažívacím traktem jen mírně natrávená a připravená rychle vyklíčit," uvedla Linhart. Kvůli požírání semen a plodů se cibetky staly známé konzumentům kávy. Rozemletá semena kávy natrávené cibetkami patří k nejdražším typům kávy na světě. Cibetky se v Africe chovají také kvůli cibetu, tedy výměšku jejich pachových žláz. Ten se využívá při výrobě parfémů.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech.

ČTK
Foto: SPDK/Simona Jiřičková