Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V Krkonoších se opět rozjedou oblíbené cyklobusy

21. 5. 2022

page.Name
V Krkonoších se v sobotu 28. května opět rozjedou speciálně upravené autobusy umožňující přepravu jízdních kol. Novinkou letošní 19. sezony cyklobusů bude přímý spoj z Hradce Králové do Trutnova a dál do Pece pod Sněžkou a do Horní Malé Úpy. Naopak žádný cyklobus letos nebude zajíždět do Žacléře, a to kvůli uzavírce na opravované silnici mezi Trutnovem a Prkenným Dolem.

„Z Hradce Králové se lidé budou moci nově dostat do Krkonoš dvěma spoji. Kromě nového spoje do Trutnova je druhou možností přímý spoj do Vrchlabí a dál do Špindlerova Mlýna a na Špindlerovu boudu," uvedla koordinátorka projektu Mirka Chaloupská z destinační společnosti Svazek Krkonoše.. Turisté ve směru z Náchoda podle ní budou moci nově použít autobus jedoucí na Horní Malou Úpu přes Úpici a Trutnov.

V červnu budou spoje cyklobusů v provozu o víkendech, v červenci a srpnu denně, v září vždy ve čtvrtek, o víkendech a ve svátek. Cyklobusy většinou využívají pěší turisté. Loni se jimi svezlo 36.500 cestujících, kteří převezli asi 2100 jízdních kol.

Síť linek propojuje nejvyšší české hory ze západu na východ a z jihu na sever. Hlavní páteřní linka z Harrachova na Pomezní Boudy měří asi 120 kilometrů. Dalšími linkami se turisté s koly dostanou například na hřebenovou Špindlerovu boudu, na Horní Mísečky, do Pece pod Sněžkou. V Krkonoších a jeho podhůří mají cyklisté k dispozici téměř 900 kilometrů cyklotras.

Mezi sedmi linkami jsou zahrnuté i dvě linky pouze pro pěší turisty. Jde o linky na Zlaté návrší z Horních Míseček a z Harrachova. Výhradně pro pěší je i jeden spoj na lince Martinice – Horní Mísečky.

Cyklobusy jsou vybaveny přívěsy pro kola, které uvezou 11 až 38 bicyklů. Zvláště při pěkném počasí mohou mít autobusy zpoždění, protože při větším počtu cyklistů trvá nakládání kol déle. Zpoždění autobusy nabírají i kvůli opravám silnic. Elektrokola cyklobusy přepravují po odmontování baterie.

Na linkách platí ceníky pravidelné linkové dopravy jednotlivých dopravců, za jízdní kolo je příplatek. Provoz cyklobusů dotují Liberecký a Královéhradecký kraj. Bližší informace o cyklobusech v Krkonoších je možné najít na www.krkonose.eu.

ČTK
Ilustrační foto: www.krkonose.eu