Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ve Vrchlabí mají sdílená kola, v kraji jde o čtvrtou lokalitu

21. 5. 2022

page.Name
Lidé ve Vrchlabí mohou od začátku týdne využívat sdílená jízdní kola. Na 12 místech si mohou půjčit 40 bicyklů. V Královéhradeckém kraji se Vrchlabí stalo po Hradci Králové, Rychnovsku a Dvoře Králové nad Labem čtvrtým místem, kde si lze přímo na ulici vypůjčit jízdní kolo. Kola si lidé půjčují prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Zavedení sdílených kol ve Vrchlabí inicioval a finančně podpořil nadační fond automobilky Škody Auto, která má v krkonošském Vrchlabí závod na výrobu převodovek. Sdílená kola již automobilka prostřednictvím nadačního fondu zavedla v lokalitách svých závodů v Mladé Boleslavi v roce 2019 a loni na Rychnovsku. Díky podpoře fondu je prvních 15 minut jízdy na půjčeném kole zdarma, každých dalších 30 minut stojí 16 korun.

„Cílem je prosazovat alternativní a ekologické způsoby cestování, omezit provoz na silnicích a zpříjemnit cesty do práce i ve volném čase místním obyvatelům,“ uvedla automobilka. Sdílená kola budou ve Vrchlabí zatím na zkušební dobu půl roku do konce října. Pokud o ně bude mezi Vrchlabskými zájem, na jaře roku 2023 se kola do města po zimní přestávce opět vrátí.

Službu sdílených kol ve Vrchlabí zajišťuje společnost nextbike Czech Republic, která kola k půjčení provozuje v řadě měst v Česku včetně Hradce Králové, Dvora Králové a lokality Rychnova nad Kněžnou, Kvasin a Solnice. Vrchlabská radnice pomohla s organizací a například poskytla a připravila místa pro stojany na sdílená kola.

Ve Dvoře Králové nextbike Czech Republic nabízí sdílená kola s podporou radnice od začátku května. Do konce června bude služba ve zkušebním režimu. Následně radnice vše vyhodnotí a rozhodne, zda bude sdílená kola dál podporovat.

V Hradci Králové je půjčování kol zatím bez dotace, každých 30 minut výpůjčky stojí 24 korun. Hradecká radnice se však snaží tuto službu v první čtvrthodině zdarma zavést. V březnu vypsala výběrové řízení na provozovatele služby sdílených kol s tím, že první čtvrthodinu půjčení bude dotovat. Do tendru se však nikdo nepřihlásil. Město proto řízení vypsalo znovu se zvýšenou dotací na poskytnutí kola zdarma v první čtvrthodině z deseti na 16 korun. Do projektu chce město vložit až dva miliony korun za rok provozu.

ČTK
Foto: Jiří Štefek