Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

VIDEO: Fréza prorážela masu sněhu mezi Výrovkou a Luční boudou

10. 5. 2022

VIDEO: Fréza prorážela masu sněhu mezi Výrovkou a Luční boudou 0 snímků
Zásobovací horská silnice z Pece pod Sněžkou přes Výrovku na Luční boudu by dnes měla být zprůjezdněna. Fréze technických služeb města Pec pod Sněžkou včera v traverzu mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor ztěžovaly práci několikametrové bariéry sněhu. Na odklízení sněhu z cesty pracovaly také dvě rolby z Luční boudy. Zbývá ještě prohrnout úsek od kaple k Luční boudě. Cesta je přístupná autem jen na speciální povolení Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

„Dnes se nám to podařilo udělat ve směru od Výrovky po kapličku. Pokud nedojde k nějaké poruše na stroji, během úterý to doděláme. V hlavním místě traverzu bylo sněhu zhruba stejně jako loni, ale více ho bylo na konci traverzu, což jsme nečekali. Jen poslední úsek traverzu jsme dělali asi čtyři hodiny," řekl v pondělí řidič sněžné frézy Tadeáš Hlinka.

Cesta v traverzu mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor vede v zářezu sněhových návějí, kde mocnost sněhových vrstev podél cesty podle něj dosahují v maximech sedmi až osmi metrů. Úsek mezi Výrovkou a kaplí měří asi 1,3 kilometru a technika sněhovou masu v pondělí prorážela přes sedm hodin. Na prohrnuté cestě v traverzu zůstával odpoledne tající sníh.

„Na většině úseku traverzu bylo tak čtyři až pět metrů sněhu, na 20 metrech pak těch sedm až osm metrů," sdělil Hlinka.

 

Sněhové bariéry na horské cestě mezi Výrovkou a Luční boudou se prorážejí každoročně na jaře před nástupem letní turistické sezony.

Minulý týden fréza technických služeb prohrnula úsek nad Pecí pod Sněžkou, mezi Richtrovými boudami a Výrovkou. V opačném směru, od Luční boudy, začaly rolby z Luční boudy odhrnovat sníh z trasy již dříve.

Cesta z Pece pod Sněžkou na Luční boudu měří okolo sedmi kilometrů a její zprovoznění na turistickou sezonu je důležité i z hlediska ochrany přírody. Díky vyčištěné cestě turisté nemusí hledat jiné trasy, na nichž by mohli poškodit vzácnou krkonošskou přírodu. Na cestu je vjezd bez povolenky Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) zakázán.

V Krkonoších na hřebenech zůstává podle údajů Horské služby Krkonoše okolo 30 až 90 cm sněhu, stále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Více sněhu se drží na severních svazích, na jižních je sněhu méně, jižní úbočí Kozích Hřbetů a Sněžky jsou téměř beze sněhu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu.

ČTK
Foto: Miloš Šálek