Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Ledopád v Labském dole od začátku sezony přilákal přes 200 lezců

27. 1. 2022

page.Name
Přírodní ledopád v Labském dole nad Špindlerovým Mlýnem v srdci Krkonoš přilákal v současné zimní sezoně více než 200 lezců s mačkami a cepíny. Jde o jediný legální terén pro ledolezce v Krkonoších. Uvedla to Petra Šťastná z oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Zájemci o lezení se musí předem registrovat na webu správy parku. Denní kapacita je 16 lidí, největší zájem je o víkendech.

Z kraje tohoto týdne se sešly na ledopádu tři lezecké dvojice, včetně horolezce a skialpinisty Radoslava Groha z nedalekého Vrchlabí. „Podmínky jsou velmi dobré, troufám si říci nejlepší za celou zimu. Mocnost ledopádu je dostatečná. Výstupových linií je celá řada, takže i když se sejde více lezců, člověk si tam bezpečně a příjemně zaleze,“ uvedl Groh.

Do povědomí veřejnosti se naposledy dostal loni v květnu, kdy spolu s horolezcem Markem Holečkem zvládli komplikovaný sestup z himálajské sedmitisícovky Baruntse, pod jejímž vrcholem byli kvůli nepříznivému počasí uvězněni téměř čtyři dny.

„Ledopád v Labském dole je kompaktní ledová plocha, v nejvyšším bodě má téměř 30 metrů. Pro mě je to atraktivní místo pro trénink, za sezonu se tam dostanu až desetkrát,“ poznamenal Groh.

Podle něj jde o vhodné místo pro začínající lezce na ledu. „Troufám si říci, že v České republice je to ledolezecky nejatraktivnější lokalita, kde si začínající lezci osvojí techniky, které poté mohou využít ve vyšších horách. Vzhledem k tomu, že lezení po ledu je technicky velmi komplikovaná disciplína, doporučil bych alespoň v těch začátcích lézt pod odborným dohledem,“ řekl Groh.

Sezona na ledopádů sice začala v sobotu 25. prosince, zatímco minulou zimní sezonu 18. ledna, ale obleva na začátku letošního roku lezení na několik dní znemožnila. „Podmínky se opět zlepšily 13. ledna, od té doby je opět přístupný,“​ řekla Šťastná.

Správa KRNAP povoluje lezení na jediném přírodním ledopádu v Krkonoších v závislosti na podmínkách, aby nevedlo k poškození přírody. Lezení v lokalitě v Labském dole umožňuje dostatek sněhu a dostatečná vrstva ledu, které chrání vzácné lišejníky, mechorosty a cévnaté rostliny na skalách. Cílem Správy KRNAP je nabídnout lezcům možnost legálního vyžití a zabránit ničení přírody, včetně rušení ohrožených živočichů.

Legální přírodní ledopád je na konci cesty Buď fit v Labském dole. Zájem o něj je každoročně stejný, jen v některých dnech, když jsou například ideální podmínky, poptávka převyšuje nabídku.

Správa KRNAP Ledopád v Labském dole jim KRNAP poprvé zpřístupnil v prosinci 2010 a od té doby se tak děje každou zimu. Případy, kdy lezci nevyužijí systému registrace a na ledopádech se pohybují nelegálně, řeší strážci parku pokutami.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek