Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Prvními letošními mláďaty v zoo jsou ohrožené kachny

3. 1. 2022

page.Name
Prvními letošními mláďaty v královédvorském Safari Parku jsou kriticky ohrožené kachny čírky černoskvrnné. Osm čírek, jejichž domovinou je ostrov Madagaskar, se vylíhlo v neděli v pavilonu Ptačí svět.

Začátek života byl pro čírky poměrně dramatický. „V neděli opustily hnízdní budku, která byla ve výšce čtyř metrů, a vrhly se střemhlav k zemi, kde je čekal tvrdý dopad. K úhoně nepřišly, protože jejich tělo je k prvnímu volnému pádu v životě uzpůsobeno,“ uvedla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Hnízdo mívají čírky černoskvrnné umístěné kvůli ochraně před predátory ve velkých výškách v korunách či dutinách stromů. Z hnízda mláďata vyskakují proto, aby si mohla sama hledat potravu. Rodiče čírek totiž svá mláďata nekrmí.

Osm malých čírek ošetřovatelé i s matkou přemístili ze suché haly Ptačího světa do boxu v zázemí. Až trochu povyrostou, vrátí se do expozice. Čírky se dvorským chovatelů podařilo rozmnožit opakovaně.

Čírky černoskvrnné žijí pouze na Madagaskaru. Hnízdí v párech, samice snáší dvě až deset vajec. V dospělosti váží až půl kilogramu. Ve volné přírodě se jejich populace odhaduje na 1500 až 2500 jedinců.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové