Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Exportéři na fóru v Mladých Bukách řešili drahé energie, ale i problémy logistiky

10. 11. 2022

Exportéři na fóru v Mladých Bukách řešili drahé energie, ale i problémy logistiky 9 snímků
Vysoké ceny plynu a elektřiny a jejich dopad na tuzemský průmysl. Nástrahy, s nimiž se potýkají dopravci a logistika jako odvětví, ale také plány na obnovu válkou zničené Ukrajiny. To jsou hlavní témata 28. Exportního fóra, které začalo dnes po poledni v Grund resortu v Mladých Bukách.

Ještě než se pustili hosté do svých prezentací a panelisté do diskuse, vystoupil s hodnotícím příspěvkem místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Průmysl podle něj nyní prochází nejbouřlivějším obdobím v novodobé historii a začal vysílat nouzový signál. Nedostatečná podpora státu podnikům s vysokými cenami energií podle asociace zásadně sníží konkurenceschopnost českého průmyslu. Téměř devět z deseti z nich by jako vládní pomoc upřednostnilo fixaci cen energií,“ prohlásil.

Podle průzkumu Asociace exportérů mezi členskými firmami bude v příštím roce téměř 60 procent podniků propouštět a polovina podniků pokles tržeb. Daněk zároveň uvedl, že zafixované ceny elektřiny na příští rok má jen 43 procent firem, u plynu jich je polovina.

V první velké panelové diskusi, která se týkala aktuální situace v energetice vystoupili Martin Kašák (ředitel sekce Energetický obchod ve společnosti ČEPS), Michal Mika (ředitel společnosti Logarex) a bývalý ředitel Pražské plynárenské a majitel společnosti KARMA Český Brod. Shodli se v názoru, že nejen tuzemskou energetiku čeká náročné období a její transformace na potřeby jednotlivých odvětví i domácností v budoucnu bude finančně velmi náročné.

Druhým velkým tématem byly „Doprava, infrastruktura a logistika“. V diskusi vystoupili ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Zhořelica, reprezentant přístavu Antwerpy-Brugy Martin Hubeňák, majitel společnosti Swift Transport Ladislav Tomeš a obchodní ředitel Autostylu Trutnov Lukáš Svoboda. Právě tato společnost se nově stala jedním z hlavních partnerů Exportního fóra.

S doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro český průmysl vystoupila prezidentka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová. Ta ve své prezentaci apelovala například na aktivaci programu kurzarbeitu, zastropování cen alespoň u určitého objemu energií i pro velké podniky, ale i na vyšší aktivitu ekonomické diplomacie. Na závěr vyzvala vládu k lepší komunikaci s podniky. „Když nemáme včas potřebné informace, tápeme, nemůžeme chránit své firmy a ve výsledku přinést daně do státního rozpočtu,“ uvedla. Po jejím vystoupení program pokračoval panelovou diskusí, ve kterých se probíraly možné plány na obnovu Ukrajiny.

Exportní fórum v Mladých Bukách bude pokračovat i zítra, kdy proběhne velká panelová diskuse ekonomů Mojmíra Hampla (předseda Národní rozpočtové rady vlády), Jana Mládka (bývalý ministr průmyslu a obchodu) a Miroslava Nováka (Akcenta). Program pak zakončí prezentace daňových novinek v podání Jana Sošky ze společnosti TPA Tax a výčet aktuálních rizik v oblasti energetiky, který přednese Michael Dubský ze společnosti RENOMIA.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Petr