Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Žacléř má unikátní knihu. Kromě uhlí připomíná sklárnu, papírnu i pivovar

7. 11. 2022

Žacléř má unikátní knihu. Kromě uhlí připomíná i sklárnu, papírnu a pivovar 0 snímků
Půvab krkonošské přírody a hornictví. Pojmy, které se lidem nejčastěji vybaví, když se mluví o Žacléři. Minulost městečka na česko-polských hranicích je ale mnohem pestřejší. Potvrzuje to i kniha, která vyšla na konci října. Jmenuje se Žacléř, kapitoly z dějin města na úpatí Rýchor.

Třináct autorů vyobrazilo na 440 stranách zejména nové nebo dosud málo známé podrobnosti z dějin známého města. „Kniha si nedělá ambici mapovat komplexní dějiny Žacléře, to ani nejde. Žacléř má totiž natolik bohatou historii, že její sepsání by vydalo na několik svazků,“ upozornil spoluautor knihy a ředitel trutnovského archivu Roman Reil. Publikace zachycuje zajímavá témata z historie, zhruba od 14. století až po současnost.

Autorské texty, doplněné o dobové kresby, mapy, dokumenty či fotografie, jsou o přírodě, místních názvech, významných osobnostech, a také o průmyslu. Uhlí se v Žacléři těžilo už od 16. století, takže se v knize samozřejmě píše o hornictví. A také o proslulé žacléřské sklárně. Zpočátku patřila rodině Schürerů, kteří byli za Rudolfa II. povýšeni do šlechtického stavu. Sklárny měli u nás, i v Sasku. „V Žacléři byly i další sklářské rodiny, například Riedelové, Schicketanzové nebo Breitové. Téma sklárny je rozsáhlé, vydalo by na samostatnou knihu,“ řekl Reil.

V knize jsou i další zajímavá témata - například zámek, papírna v Prkenném Dole, mlýn nebo šibenice. A také žacléřský pivovar, který už dnes nestojí. „Skončil za první republiky a jeho sklepy pak jistou dobu využíval trutnovský pivovar,“ uvedl Roman Reil. Autoři čerpali z českých i zahraničních archivů, například ve Vídni a Wroclavi. Přispěli také soukromí sběratelé.

Součástí knihy není jen historie. Jsou v ní také fotografie ze současnosti. „Je to pro nás unikátní publikace. Žádnou takovou souhrnnou, pečlivě zpracovanou knihu nemáme,“ prohlásil při křtu knihy žacléřský starosta Aleš Vaníček.

Zájemci si mohou publikaci koupit v Městském muzeu v Žacléři.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek