Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Zoo Dvůr bude v zimě krmit část zvířat čerstvými obilnými klíčky a výhonky

11. 11. 2022

Zoo Dvůr bude v zimě krmit část zvířat čerstvými obilnými klíčky a výhonky 4 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem bude v zimě krmit část zvířat čerstvě vypěstovanými klíčky a zelenými výhonky z pšenice a ječmene. Na živiny vydatné klíčky budou v krmení zvířat nahrazovat a doplňovat zejména zeleninu. Klíčky a výhonky si zoo sama pěstuje v zařízení, které se podobá laboratoři a je umístěné v lodním kontejneru v zázemí zoo. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Pěstování klíčků a osení v zařízení, které zoo loni poskytla firma BHT Bio Technology, Dvorští zatím testovali a nyní jej uvádějí do plného provozu. "Denně aktuálně sklízíme kolem 120 kilogramů zelené hmoty, která okamžitě míří k hrošíkům, hrochům, impalám, primátům, štětkounům a dalším vybraným zvířatům," uvedla vedoucí výživy zvířat safari parku Monika Ptáčková.

Obilí klíčí ve vanách při teplotě 19 až 22 stupňů Celsia při vlhkosti zhruba 70 procent. Jeden pěstební cyklus od založení zrna po sklizeň trvá sedm dní. Zařízení, jehož hodnota je asi 3,5 milionu korun bez daně, obsluhuje jeden člověk dvě až čtyři hodiny denně. Denní provozní náklady jsou kolem 2000 korun.

S produkcí zeleného krmení zoo počítá od podzimu do konce dubna, kdy již většina zvířat zamíří z teplých stájí zpět do otevřených výběhů. Za důležitou výhodu vypěstovaného krmení zoo považuje jeho stabilní kvalitu a výživové hodnoty, což u nakupované zeleniny během roku neplatí. Výhonky, jejichž produkce se obejde bez živného roztoku, substrátu a hnojení, zoo krmí i kuřata, která chová na potravu šelmám.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech. Velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK