Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Horská služba už vyjížděla k první úrazům na sněhu. A nejen k nim

10. 12. 2022

page.Name
Zimní sezóna ještě ani pořádně nezačala, ale horští záchranáři už za sebou mají výjezdy. „Mimo úrazů na sjezdovkách jsme ještě těsně před zahájením lyžařské sezóny řešili v Krkonoších i několik evakuací z hřebenů hor,“ potvrdil mluvčí Horské služby Marek Fryš.

Ve Špindlerově Mlýně sice sezóna začala až dnes, ale už ve čtvrtek a pátek vždy navečer měli záchranáři napilno. Kvůli počasí, které za silného větru přineslo do Krkonoš na hřebeny sněhovou nadílku, se vrcholové partie staly pastí hned pro několik skupin turistů.

Záchranáři ve čtvrtek evakuovali z oblasti Labské boudy postupně polského a českého turistu. V pátek večer transportovali dvě skupiny z oblasti Vrbatovy boudy (tři a šest osob) a také vyčerpaného otce s dětmi na horskou chatu v oblasti Klínových bud.

„Prosíme turisty, aby své túry dobře plánovali s ohledem na brzký příchod tmy, svoje fyzické schopnosti a náročnost pohybu v čerstvém sněhu,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Záchranáři dnes museli zasahovat i v dalších českých horách. Například na Pustevnách v Beskydech, kde uklouzl teenager na sjezdovce a přivodil si krvácivé zranění v oblasti kolene.

Museli také ke srážcey čtrnáctileté snowboardistky a lyžaře na modré sjezdovce na Dolní Moravě. „Lyžař byl po srážce lehce otřesen, snowboardistka měla zhmožděnou krční páteř a podezření na otřes mozku. Na místě jsme ji zběžně vyšetřili, nasadili krční límec a ve vakuové matraci transportovali za čtyřkolkou ze sjezdovky,“ popsal zasahující záchranář Horské služby Miroslav Černý.

„Pokud lidé vyrážejí na hory, je potřeba si uvědomit, že na hřebenech leží nový sníh, cesty mohou být bez dostatečného vybavení a časové rezervy špatně průchozí a mráz bude klesat v nejbližších dnech až k minus deseti stupňům. Na místě je tedy opatrnost. Také při prvních dnech na sjezdovkách je potřeba rozhodně dbát vyšší obezřetnosti,“ upozornil mluvčí Horské služby Marek Fryš.

(pac, tz-mfr)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba ČR