Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Nezvykle teplý podzim přilákal na hřebeny hor rekordní počet lidí

1. 12. 2022

page.Name
Závěr letošního podzimu přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků. Svoji roli hrálo nezvykle teplé a slunečné počasí. Například automatický sčítač na Sněžce za první polovinu listopadu zaznamenal okolo 3600 průchodů, meziročně zhruba o 700 více, vyplynulo z zveřejněných informací Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Nejvíce vytížené byly výstupové cesty na nejvyšší českou horu. V Krkonoších je 27 stacionárních měřicích bodů, z toho většina ve vrcholových partiích hor.

„Automaticky detekují obousměrné průchody osob, průjezdy cyklistů a na některých významných komunikacích i automobilů. Velmi citlivá čidla zaznamenávala během listopadových víkendů stovky až tisíce denních průchodů, což je pro tuto část roku neobvyklé,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Listopad přitom bývá v Krkonoších z hlediska turismu považován za vrchol tzv. mimosezony, tedy návštěvnicky jeden z nejslabších měsíců v roce.

Například sčítač v lokalitě Jelenka v období od 1. do 13. listopadu zaznamenal více než 5000 průchodů, loni za stejnou dobu téměř 4000 a v roce 2019, před pandemií koronaviru, téměř 2000. Rekordní hodnoty sčítače zaznamenaly také u Labské boudy. Za první polovinu listopadu tam detekovaly na 2500 průchodů, meziročně zhruba o 700 více, v roce 2019 za stejnou dobu zaznamenaly okolo 800 průchodů. „Pokud srovnáme celkovou návštěvnost první poloviny listopadu za uplynulých několik let, zjistíme, že ta letošní byla zdaleka nejvyšší,“ sdělil Drahný.

Velmi podobný trend v podzimní návštěvnosti Krkonoš zaznamenaly sčítače také o posledním říjnovém prodlouženém víkendu. Ve dnech 28. až 30. října detekovaly sčítače maximální denní intenzity průchodů či průjezdů na většině měřených profilů v tomto roce.

„Během pátku 28. října i soboty 29. října se celková denní intenzita obousměrných průchodů či průjezdů pohybovala přes hodnotu 25 000. Toto číslo neodpovídá celkovému počtu návštěvníků. Největší absolutní hodnoty byly tradičně zaznamenány na trasách směřujících na vrchol Sněžky,“ pravil Drahný.

V úseku Růžohorky – Sněžka bylo zaznamenáno 3124 průchodů, na cestě Obřím dolem 1909 a na trase mezi Jelenkou a Sněžkou 2001 obousměrných průchodů. „Historická maxima byla překonána v intenzitě automobilové dopravy na Špindlerovu boudu, kdy v oba tyto dny bylo detekováno téměř 900 průjezdů. Od roku 2012, kdy jsou sčítače v provozu, zde dosud tolik denních průjezdů zaznamenáno nebylo,“ řekl Radek Drahný.

Příčiny zvýšené návštěvnosti podzimních Krkonoš lze podle něj přisuzovat kromě příznivého počasí i tomu, že turisté stále častěji navštěvují nejvyhledávanější lokality až po skončení vrcholné letní turistické sezony.

ČTK
Foto: Miloš Šálek