Středa

27. září 2023

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

V Krkonoších začal platit 1. stupeň lavinového nebezpečí

12. 12. 2022

page.Name
Horská služba Krkonoše dnes poprvé v současné zimní sezoně vyhlásila první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 30 až 50 cm sněhu.

Za posledních 24 hodin napadlo v Krkonoších osm centimetrů sněhu za působení severozápadního až severního větru. Více ho je uloženo na závětrných východních až jihozápadních svazích, odtrhových zónách a v lavinových žlabech, uvádí web horské služby.

První stupeň v nejvyšších českých horách začal platit minulou zimní sezonu 1. prosince.

„Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo dnes ráno podle horské služby deset pod nulou, zataženo a 37 cm sněhu, z toho osm centimetrů nového.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

V Krkonoších se od víkendu lyžuje denně v největším krkonošském skiareálu Špindlerův Mlýn, ve SkiResortu Černá hora - Pec a v areálu Malá Úpa. Střediska zatím jedou jen z části, tento týden budou nabídku pro lyžaře dál rozšiřovat. Do denního provozu se v sobotu po podzimní pravidelné odstávce rozjela také kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku byla dnes ráno v provozu, jezdí z závislosti na počasí, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h.

ČTK
Foto: Miloš Šálek