Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Dobrovolníci uklízeli odpadky po turistech na Sněžce a v okolí Pece

10. 10. 2022

page.Name
Stovky kilogramů odpadků v sobotu v okolí nejvyšší české hory Sněžky a v okolí Pece pod Sněžkou sesbírali dobrovolníci při akci na závěr letní sezony Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou. „Přišlo kolem 70 lidí, zapojilo se i mnoho lidí, kteří se na akci předem neregistrovali. I jim jsme dali pytle na odpadky, uvedla organizátorka akce Michaela Boudová.

Již před třemi týdny v pátek a v sobotu 16. a 17. září vyrazily na úklid při tradiční akci Čisté Krkonoše tři stovky pracovníků správ českého a polského Krkonošského národního parku a desítky dobrovolníků. Sběrači shromáždili asi 2,5 tuny odpadků, což bylo nejméně za historii těchto úklidových akcí.

„Překvapilo nás to, ale na druhou stranu poslední dva roky velmi intenzivně komunikujeme, že pohozené odpadky v Krkonošském národním parku jsou problém. Zdá se tedy, že naše snaha dopadá na úrodnou půdu,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Sběrače při dnešní akci neodradilo počasí, kdy po většinu dne bylo mlhavo, foukalo a teplota se pohybovala kolem deseti stupňů Celsia v údolích a kolem šesti stupňů na Sněžce. Sběrači se však mohli nechat zdarma vyvézt lanovkou na Sněžku do mezistanice na Růžové hoře a pak se vydat sbírat odpadky podél turistických cest. Až na vrchol lanovka kvůli silnému větru nejezdila.

„Každý si mohl zvolit tempo a vybrat trasu podle svého zájmu, někdo si vybral cestu na Výrovku nebo Obřím dolem. Nejvíce odpadků bylo na Sněžce a v jejím okolí. Zejména papírové kapesníky, ale i různé obaly od pití,“ sdělila Boudová. Právě Sněžka je turisty nejvíce zatíženou lokalitou v Krkonoších. V létě na ni denně vystoupá 8000 až 9000 lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuti cestující lanovkou, jejíž denní kapacita je až 2400 lidí.

Pytle s nasbíraným odpadem mohli dobrovolníci snést zpět do Pece pod Sněžkou nebo zanechat například na rozcestích, odkud je svezou pracovníci Správy KRNAP.

Správci parku připomínají, že v přírodě se odpadky rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň