Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Hlavní práce v nitru Sněžky skončily, stavbaři ve štole montují žebříky

28. 10. 2022

page.Name
Důlní práce na zpřístupňování dalších prostor historického důlního díla Kovárna v Obřím dole v Krkonoších jsou hotové. Zavalená štola Prokop z 50. let minulého století na dně Obřího dolu je vyčištěná, stavbaři montují nerezová schodiště a žebříky pro návštěvníky. Na současném projektu za-čali v nitru Sněžky pracovat v září 2019 a stavebně by chtěli mít hotovo do konce letošního roku. S uvedením díla do pravidelného návštěvnického provozu jeskyňáři počítají v roce 2024.

„Do 30. listopadu by měly být stavební práce dodělané. Přes zimu připravíme doprovodné věci, jako například brožuru, manuál pro průvodce, informační cedule nebo webovou stránku,“ uvedl Radko Tásler ze společnosti Speleo Albeřice, která podzemí Sněžky před lety zpřístupnila. Zkušební provoz by podle něj mohl začít v roce 2023. „Samotnému otevření dolu v roce 2024 bude ještě předcházet úprava stezky lesem nebo zkušební exkurze,“ dodal.

Celkové náklady na obnovu a zpřístupnění historického dolu dosáhnou více než 19 milionů korun, z toho asi 85 procent pokryje evropská dotace. Dosud se proinvestovalo zhruba 16 milionů korun.

Podstatou současného projektu je uvolnění zavalené štoly Prokop, rozšíření prohlídkové trasy a vytvoření expozice věnované geologickému profilu lokality Kovárna v nitru Sněžky a kulturním a historickým souvislostem. Důl Kovárna byl před uzavřením kvůli rekonstrukci v roce 2017 významným turistickým cílem východních Krkonoš.

Stavební práce byly rozdělené do tří etap. V první etapě stavbaři pracovali na zpřístupnění štoly Prokop. Ve druhé vyklidili skalní úsek štoly a ve třetí namontují konstrukce nerezových žebříků do tzv. Mezipatra, čímž se propojí Mezipatro, kde byl před zahájením prací vstup, se štolou Prokop. Podzemí je tak pro stavbaře již průchodné od shora až na dno Obřího dolu, kam ústí v minulosti zavalená štola Prokop s pozůstatky důlní železnice.

Návštěvníci po zpřístupnění podzemí vejdou současným vchodem, dole vyjdou a lesem po pěšině se dostanou zpět nahoru. V nově zpřístupněných prostorech turisté uvidí důlní techniku z 50. let minulého století, kterou tam horníci nechali.

Ze zavalené štoly Prokop bylo podle Táslera vyvezeno na 500 metrů krychlových zeminy, která byla použitá na zarovnání zářezu vzniklého v terénu na povrchu po zavalení štoly. „Pracuje se v nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku,“ podotkl. Podmínkou podle něj bylo, že nevznikne nová halda.

Důl Kovárna před uzavřením v roce 2017 nabízel dvě návštěvnické trasy, trasu A a od roku 2011 náročnější trasu B, kdy turisté mohli po žebřících do mezipatra, které vzniklo při průzkumech v 50. letech a kde je menší část tehdejší důlní techniky. Návštěvnická sezona trvala od července do konce srpna. Důlní dílo se na zimu tradičně zazimovávalo. Zbytek roku bylo podzemí přístupné po domluvě. V Obřím dole se především v 19. století těžily arzenové a měděné rudy.

ČTK
Ilustrační foto: Královéhradecký kraj