Svatovavřinecká pouť přilákala na Sněžku stovky lidí z Česka i Polska
11. 8. 2022

„Bohoslužby se zúčastnilo asi 600 lidí,“ řekl mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň.
Poutníci na Sněžku vyrazili ráno z několika směrů, například z Pece pod Sněžkou či z Polska. Hlavní proudy se setkaly v Obřím sedle u polské Slezské boudy a pak společně pokračovaly na vrchol.
„Letos jsme měli skvělé počasí, nebylo horko ani zima, šlo se v pohodě. Na Sněžce bylo dnes obrovské množství lidí, hodně poutníků z Polska. Odhadem bylo v oblasti Sněžky, tedy na vrcholu a okolních cestách, určitě ke 2000 lidí,“ uvedl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
Středeční akci si nenechal ujít také krajinný ekolog a krkonošský patriot Pavel Klimeš. Podle něj tradice Svatovavřinecké pouti na Sněžku sahá do 17. století, kdy kaple vznikla. „Původně tam byly čtyři poutě za rok, ale dosud se udržela jen ta Svatovavřinecká," sdělil Klimeš.
Svatovavřinecká pouť na Sněžku má pro něj také význam sousedského setkávání z obou stran státní hranice. „Beru to jako příležitost k potkání se s přáteli, známými. V Krkonoších je to svého druhu nejstarší dochovaná akce. Podobné jsou třeba i v Alpách, kde jsou ale četnější, protože tam kontinuita komunity trvá staletí. Svatovavřinecká pouť na Sněžku je zajímavá také tím, že je přeshraniční,“ poznamenal Klimeš.
Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.
ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň