Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Vyšla kniha o Choustníkově Hradišti, někdejším sídle hraběte Sporcka

16. 8. 2022

Vyšla kniha o Choustníkově Hradišti, někdejším sídle hraběte Sporcka 0 snímků
Choustníkovo Hradiště, procházka sídlem panství hraběte Sporcka. To je název nové knihy, která vyšla před pár dny. Je to první publikace, která mapuje dějiny obce od archeologických nálezů, přes první písemnou zmínku z roku 1316 až po popis dějin obce do současnosti.

„V knize jsou kapitoly věnující se rodu Sporcků, památkám nebo jejich hospodaření, mlýnům, dějinám školství nebo nechvalnému pochodu smrti,“ uvádí historik a ředitel trutnovského archivu Roman Reil. Kniha napsal společně s kolegou Martinem Kubáskem, Ladislavem Svatošem z Farmaceutického muzea v Kuksu a Jindřichem Koldou z Univerzity v Hradci Králové.

Kniha má 248 stran. Je v ní mimo jiné množství obrazových dokumentů, map, plánů, fotografií, pohlednic a jiných archivních dokladů. Autorem fotografií ze současnosti je trutnovský fotograf Ctibor Košťál, tvář knize vtiskli grafici Tomáš Mates a Kristián Pilz.

„Knihu si mohou zájemci pořídit přímo na Úřadě městyse v Choustníkově Hradišti nebo v knihkupectví Kosmas v Trutnově,“ upřesňuje Roman Reil.

Publikace byla slavnostně představena veřejnosti při sobotních oslavách Dne městyse v Choustníkově Hradiště. Nový status totiž získalo letos v květnu. Při sobotní místní slavnosti byl rovněž posvěcen nový prapor obce a představen staronový obecní znak.

(pac, tz-rre)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál