Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Zoo po necelém roce opět odchovala fenky, narodila se čtyři mláďata

31. 8. 2022

Zoo Dvůr Králové po necelém roce opět odchovala fenky, narodila se čtyři mláďata 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem po necelém roce opět odchoval mláďata fenků. Samice jménem Femme Fatale přivedla v červenci na svět čtyři mláďata, stejně jako loni v srpnu. Zoo patří v chovu fenků k nejúspěšnějším v Evropě. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. Fenek je nejmenší psovitá šelma na světě.

Chov fenků v zoologických zahradách je velmi náročný. Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy v zajetí zůstávají spíše ojedinělé. Dvorských osm mláďat za poslední rok je nejvyšší počet v evropských zoo. V Evropě chová fenky 64 zahrad a rozmnožení se za posledních 12 měsíců povedlo v pěti z nich.

Samice podle chovatelů rodila v noře v červenci, ale až na začátku srpna se mláďata začala objevovat v ústí nory. Až nyní získali chovatelé jistotu, že se narodila čtyřčata. Rodičovský pár se oproti loňskému vrhu zklidnil. "Jeden z rodičů obvykle sedí u ústí nory a sleduje situaci. Není ale tak časté, že by na nás zlostně vrčeli nebo nás dokonce napadali, jako tomu bylo v předchozím případě," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Současný pár fenků žije ve Dvoře Králové od roku 2019. Samec Fantom přišel tehdy z Říma, Femme Fatale z izraelského Ramat Ganu. Loňský odchov fenků byl ve dvorské zoo prvním po sedmnáctileté přestávce.

Fenkové obývají písčité pouště a polopouště v Maroku, Kuvajtu a jižním Iráku. Jejich tělo je přizpůsobeno životu právě v těchto podmínkách. Osrstěná chodidla jim umožňují pohyb v rozpáleném písku, velké ušní boltce napomáhají termoregulaci i dobrému sluchu. O nočním způsobu života svědčí jejich velké oči.

Fenek dokáže znamenitě hrabat, také na povrchu země je čilý a pohyblivý. Živí se drobnými plazy, hlodavci, ptáky a hmyzem. Nepohrdne ani datlemi, ovocem a melouny. V přírodě dokáže vydržet i velmi dlouho bez vody.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK