Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Zoo po necelém roce opět odchovala fenky, narodila se čtyři mláďata

31. 8. 2022

Zoo Dvůr Králové po necelém roce opět odchovala fenky, narodila se čtyři mláďata 0 snímků
Safari Park Dvůr Králové nad Labem po necelém roce opět odchoval mláďata fenků. Samice jménem Femme Fatale přivedla v červenci na svět čtyři mláďata, stejně jako loni v srpnu. Zoo patří v chovu fenků k nejúspěšnějším v Evropě. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. Fenek je nejmenší psovitá šelma na světě.

Chov fenků v zoologických zahradách je velmi náročný. Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy v zajetí zůstávají spíše ojedinělé. Dvorských osm mláďat za poslední rok je nejvyšší počet v evropských zoo. V Evropě chová fenky 64 zahrad a rozmnožení se za posledních 12 měsíců povedlo v pěti z nich.

Samice podle chovatelů rodila v noře v červenci, ale až na začátku srpna se mláďata začala objevovat v ústí nory. Až nyní získali chovatelé jistotu, že se narodila čtyřčata. Rodičovský pár se oproti loňskému vrhu zklidnil. "Jeden z rodičů obvykle sedí u ústí nory a sleduje situaci. Není ale tak časté, že by na nás zlostně vrčeli nebo nás dokonce napadali, jako tomu bylo v předchozím případě," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Současný pár fenků žije ve Dvoře Králové od roku 2019. Samec Fantom přišel tehdy z Říma, Femme Fatale z izraelského Ramat Ganu. Loňský odchov fenků byl ve dvorské zoo prvním po sedmnáctileté přestávce.

Fenkové obývají písčité pouště a polopouště v Maroku, Kuvajtu a jižním Iráku. Jejich tělo je přizpůsobeno životu právě v těchto podmínkách. Osrstěná chodidla jim umožňují pohyb v rozpáleném písku, velké ušní boltce napomáhají termoregulaci i dobrému sluchu. O nočním způsobu života svědčí jejich velké oči.

Fenek dokáže znamenitě hrabat, také na povrchu země je čilý a pohyblivý. Živí se drobnými plazy, hlodavci, ptáky a hmyzem. Nepohrdne ani datlemi, ovocem a melouny. V přírodě dokáže vydržet i velmi dlouho bez vody.

ČTK
Foto: Simona Jiřičková/SPDK