Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Část dětí doma, část ve škole? Hybridní výuku si vyzkoušeli na Gymnáziu ve Dvoře Králové i rodiče

3. 2. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Být v kontaktu s rodiči i žáky v době omezení osobních setkání považuji za důležitou součástí řízení školy a výuky obzvlášť. Ačkoliv máme na královédvorském gymnáziu za sebou pět měsíců prezenční výuky, běžný režim občas narušila karanténní opatření, kdy jsme část žáků vzdělávali v domácím prostředí v tzv. hybridní výuce.

Žáci i učitelé již hybridní způsob výuky přijali jako jeden z možných nástrojů komunikace, v lednu jsme se zaměřili i na rodiče.

Třídní schůzky v době omezení

Hybridní formu komunikace, která je vedená současně prezenčně i v online prostředí, jsme na začátku ledna zvolili pro plánované třídní schůzky a plenární zasedání Spolku přátel gymnázia (SPG) z důvodu potřeby sejít se se všemi rodiči, kteří o to projeví zájem. Rodiče si tak na vlastní kůži vyzkoušeli současný trend formy vzdělávání jejich dětí, používaný nyní v případě nařízených karantén. Když nemohli rodiče přijít z různých důvodů do školy, mohli se na schůzi SPG přihlásit přes MS Teams odkazem. Důležitou součástí tohoto setkání s rodiči byla moje prezentace, která jim přiblížila chod školy v tomto školním roce i roce v minulém, plánované aktivity do budoucna, stejně jako vizi školy.

Školní parlament v každé době

Prioritou je pro nás nejen komunikace s rodiči, ale samozřejmě i s našimi žáky. Minimálně jednou měsíčně se schází školní parlament (dále ŠP) - zástupci tříd gymnázia s vedením školy. Před Vánoci si například díky rozhodnutí ŠP žáci zpestřili školní výuku tematickým týdnem, kdy každý den byl v budově naší školy něčím specifický: košilový den, den bez aktovky, black and white, crazy socks, oblečení s vánoční tematikou. Ze zasedání ŠP vzešlo mimo jiné i podání návrhu a poté úspěch projektu našeho žáka v 1. ročníku Participativního rozpočtu města Dvůr Králové nad Labem, který povede k úpravě části parku vedle gymnázia.

Únikovka a přípravné kurzy pro uchazeče

Komunikujeme už i s našimi budoucími žáky: pro ně jsme i letos připravili únikovou hru, a to na 22. února 2022. Jedná se o lehký trénink před přípravnými kurzy na přijímací řízení pro žáky 7. a 9. tříd. Kurzy samotné jsou naplánované na každou březnovou středu od 14:30 hod. Více informací o těchto akcích najdete na webových stránkách gymnázia www.gym-dk.cz.

Aktivity mimo školu

V poslední době tolik upírané potkávání žáků různých ročníků jsme na podzim podpořili volejbalovým a basketbalovým turnajem tříd, během Kolik mil, založením polytechnického kroužku a setkáváním v Klubu NATURA. Potěšila nás i samostatná iniciativa žáků třetích ročníků, kteří pravidelně organizují Smart kvíz pro 11 týmů o 4-8 hráčích. Žáky naopak překvapili dva naši nadšení učitelé matematiky, když pro ně připravili v rámci výuky únikovou hru pod názvem Archimedes na gymnáziu.

Naučné výlety, odborné exkurze a pobyty

Noví žáci se u nás mohou vždy v září těšit na adaptační kurzy a v dalších měsících i na další výjezdy, kterými obohacujeme výuku. V tomto školním roce se nám do listopadu 2021 podařilo i přes omezení uskutečnit celkem šest tematických exkurzí z plánovaných osmi. Doufáme, že kromě tradičních školních výletů a lyžařských výcviků dopadne do konce školního roku také výměnný pobyt s německým Cloppenburgem (duben a červen 2022) a červnový zájezd do Francie. Sledovat naše plány i realizované aktivity můžete i na našem fcb a IG profilu.

Martina Kubíková
ředitelka Gymnázia ve Dvoře Králové n. L.