Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Drama ve škole. Muži se zbraněmi zaútočili na žáky a učitele

18. 2. 2022

Drama ve škole. Muži se zbraněmi zaútočili na žáky a učitele 0 snímků
Základní školu ve Svobodě nad Úpou dnes přepadli muži se zbraněmi. Pistolí a nožem ohrožovali žáky a učitele, několik jich vážně zranili. Zpacifikovat útočníky museli přivolaní policisté. Zdravotníci ošetřili desítky zraněných, převážně dětí. Naštěstí se jednalo jen o cvičení pod taktovkou Rock Tactical Academy.

Mohl to být pohodový den, jako každý jiný pátek. Vždy po desáté hodině bývá na chodbách zpravidla klid, děti se učí ve třídách. Dnes se však místo obvyklého ticha rozléhal školou řev a výstřely. „Zabiju vás!“ vyhrožoval nejprve ozbrojený muž. Když pronikl až do učebny, opakovaně vypálil z pistole. Nebyl však sám.

Druhý útočník pobodal nožem několik školáků přímo na chodbě. Když se ale pokusil vniknout do jedné z učeben, zasypali ho žáci v sebeobraně odpadky - především plastovými lahvemi a papírovými krabicemi. Do druhé třídy už naštěstí vniknout nestihl. Zpacifikovali ho přivolaní policisté. Zneškodnili také muže s pistolí. Skončil spoutaný na zemi.

Krátce po policistech dorazili do školy i zdravotničtí záchranáři. Útočníci totiž zranili více než desítku žáků a učitelku, které bylo nutné rychle ošetřit. Ostatní žáci pod dohledem mužů v uniformách rychle opustili budovu.

BYL TO JEN NÁCVIK
Před školou si mohli vydechnout, zasmát se a vyměnit si první dojmy a pocity. Nebyla to totiž skutečná akce. Byl to jen nácvik. Útočníky nebyli psychicky vyšinutí lidé nebo náboženští fanatici, ale zkušení figuranti. Stejně tak jako ve druhém modelovém příkladě, kdy útočník držel žáky jako rukojmí v učebně.

V amerických školách jsou podobné nácviky běžné. U nás se příprava na útoky šílených střelců teprve pozvolna stává součástí nácviku krizové situace. Podle bezpečnostních expertů přitom není otázkou, jestli k podobným incidentům dojde, ale kdy k nim dojde. „Proto je lepší být připraven, než být překvapen,“ vysvětlil Jakub Synek, proč tým lidí z R.T.A. (Rock Tactical Academy) pořádá podobná taktická cvičení nebo bezpečnostní školení.

Žáci i učitelé ocenili možnost vyzkoušet si podobnou situaci a naučit se reagovat například na útočníka hrozícího zbraní. „Vidíme, jak se společnost radikalizuje. I nám tady, bohužel, jeden rodič skutečně vyhrožoval fyzickým útokem na učitele,“ prohlásil ředitel školy Michal Krtička.

„Přeju dětem, aby se jim nikdy nic takového nestalo. Nikdo ale neví, kdy se s takovou situací může setkat. Měly by proto vědět, jak se v takových chvílích chovat. Myslím, že z dnešního cvičení budou mít zážitky na celý život,“ postřehla učitelka Lucie Ševčíková.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek