Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Sněžku zasáhl orkán, horská služba hledala turisty

7. 2. 2022

page.Name
Sněžku v neděli zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Odpoledne dosahoval rychlosti v nárazech až 144 km/h, vyplynulo z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hranice orkánu je 118 km/h. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h.

Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry, uvedla na svém webu. Na české straně Krkonoš od neděle opět platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. V sobotu kleslo lavinové nebezpečí na české straně hor na druhý stupeň. Polská horská služba drží třetí stupeň stále.

V neděli dopoledne také členové horské služby nedaleko mohyly Hanče a Vrbaty hledali šest lidí, kteří za „téměř nulové“ viditelnosti sešli z tyčového značení a nevěděli kudy dál. Podle sdělení horských záchranářů šlo o tři dospělé a tři děti ve věku dva až sedm let. Po odeslání zprávy z aplikace Záchranka je záchranáři dohledali. Akce trvala zhruba dvě hodiny.

„Skupina se pohybovala dopoledne na Labské louce na cestě směr Mísečky, když sešla z tyčového značení a zcela ztratila směr. Kombinace větru, sněhu a mlhy udělala své a skupina už nebyla schopná nalézt správnou cestu. Jejich reakce ale byla velmi správná. Neváhali a zavolali si Horskou službu o pomoc. I když nejdříve přes pevnou linku a teprve následně přes aplikaci Záchranka, kterou měl jeden ze členů skupiny nainstalovanou," řekl mluvčí Horské služby Radek Zeman.

 

V Krkonoších je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu. Více ho je na závětrných svazích a ve žlabech. Na některých svazích se podle Horské služby Krkonoše vytvořily nestabilní hranaté krystaly.

Horská služba upozorňuje na to, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích," uvedl Robert Dlouhý.

ČTK
Foto: Twitter Horské služby ČR