Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Tip na jarní prázdniny: Pohádkově zamrzlý důl Bohumír

9. 2. 2022

page.Name
Nechte se pozvat nejen do tajemných podzemních prostor, ale i do nevšedního podzemí. Měděný důl Bohumír v Jívce je i v zimě zajímavým místem pro výlet – záhadný, zábavný, vzdělávací, okouzlující, adrenalinový.

Co že je na tom všem neobyčejné? Letos poprvé budou mít návštěvníci možnost vydat se do podzemí právě v tomto zimním období.

„Pokud bude alespoň pár dní mrznout, čeká vás neuvěřitelná ledová výzdoba. Klasické rampouchy, rampouchy rostoucí ze země – vlivem toho, jak táhnout vzdušniny, ale i ledové sloupy,“ prozrazuje vedoucí pracoviště Květa Jirmanová.

Na konci prohlídky vás čeká hornická zkouška, která je nevšedním zážitkem. Jedná se o výstup pět pater vysokou větrací šachtou, ve které se nachází lezní oddělení.

Důl byl těžen od poloviny 19. stol. až do roku 1959. Do roku 1965 zde probíhala jeho likvidace a toho roku z něj vyfárali poslední horníci.

V roce 2015 se podařilo zpřístupnit 400 metrů dlouhou trasu v podzemí, na které vás čekají figuríny horníků při práci, zachovalá stěnová dobývka, strojovna s hlavní úpadnicí, zajímavá odkrytá geologie a mnoho dalšího.

„Prohlídka je skvělým zážitkem pro děti i dospělé a celkový dojem z ní umocňují ochranné pomůcky, které dostanete při vstupu – přilba, svítilna, plášť,“ doplňuje Květa Jirmanová.

Tak neváhejte a přijeďte do dolu na výlet. Letos poprvé je důl Bohumír otevřený právě i v zimě. Stalo se tak díky povolení CHKO. Netopýři v dole stále zimují, avšak ne na prohlídkové trase.

(bog, tz-kji)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš