Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

V Krkonoších stoupá obliba večerních a nočních návštěv hřebenů hor

8. 2. 2022

page.Name
Mezi návštěvníky Krkonoš v letní sezoně stoupá zájem o závěr sezony, o noční návštěvy hřebenů hor, motivované zejména pozorováním východu Slunce, a roste zájem mezi cyklisty. To jsou hlavní trendy v návštěvnosti Krkonošského národního parku (KRNAP), které vyplývají z loňských dat automatických sčítačů turistů. Návštěvnost letní sezony, tedy období červenec až říjen, v meziročním srovnání stoupla.

Turisticky nejzatíženějšími místy jsou vrchol Sněžky, pramen Labe a Úpské rašeliniště. Správa KRNAP s pomocí automatických sčítačů od roku 2012 vždy od května do října monitoruje návštěvnost hor.

„Uplynulé léto, červenec a srpen, bylo turisticky velmi intenzivní, avšak nedosahovalo extrémních hodnot z roku 2020. Očekávání však předčil závěr sezony, září a říjen, kdy byla za toto období zjištěna dosavadní maximální návštěvnost,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V celkovém součtu detekovaných průchodů a průjezdů tak podle něj uplynulá letní sezona 2021 vykazuje vyšší počet průchodů než dosavadní rekordní rok 2020. „Podíl podzimní návštěvnosti v celé historii sledování, tedy od roku 2012, dosud nedosahoval takových hodnot,“ poznamenal Drahný.

Kromě přetrvávající nejistoty při cestování do zahraničí kvůli pandemii, zvýšení intenzity cestovního ruchu domácího se na vysoké podzimní návštěvnosti podílelo i teplé počasí. To se projevilo zejména o víkendech, kdy bylo na řadě míst zaznamenána nejvyšší intenzita pohybů osob za celý sledovaný rok. „Nejfrekventovanějším dnem celé sezony byla neděle 26. září,“ uvedl mluvčí KRNAPu.

Přestože počty detekovaných průjezdů cyklistů nedosahují čísel z roku 2020, obliba této sportovní aktivity roste. Podílejí se na tom zejména lidé na elektrokolech, jejichž počty neustále stoupají. Automobilová doprava v národním parku vykazuje dlouhodobě stabilní intenzitu.

„Nejvyšší počty průjezdů na území národního parku zaznamenáváme na trase Špindlerův Mlýn–Špindlerovka, a to v průměru 400 až 500 obousměrných průjezdů za den. V posledním říjnovém víkendu to bylo i přes 700 průjezdů za den,“ poukázal Radek Drahný.

Největší návštěvnost je nadále na Sněžce, která loni přilákala ještě více lidí než v roce 2020, a to zejména ve druhé polovině letní sezony, v srpnu až říjnu. V nejfrekventovanější dny směřovalo na vrchol Sněžky i více než 10 000 pěších turistů za den. „Data automatických sčítačů poskytují informace o počtech detekovaných průchodů, ale skutečný počet průchozích turistů je na většině lokalit ještě vyšší," upřesnil Drahný.

V okolí Labské boudy a Pramen Labe sčítače zaznamenaly až 3000 průchodů, u Památníku obětem hor či na Úpském rašeliništi přes 2500 průchodů.

Správa KRNAP přijala také v loňské letní sezoně několik opatření, aby zabránila ničení cenných ekosystémů. Například na vrcholu Sněžky instalovala sítě oddělující návštěvnický prostor od míst, kde nemají turisté co dělat. A na Sněžce také posílila strážní službu.

ČTK
Foto: Miloš Šálek