Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

V Obřím dole v minulých dnech sjely dvě laviny, nikoho nezasáhly

15. 2. 2022

page.Name
Horská služba Krkonoše minulý týden zaznamenala v Obřím dole samovolný sesuv dvou lavin. Obě laviny se uvolnily v době, kdy v Krkonoších platil třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. První lavina se utrhla v Lavinovém žlebu a druhá v Úpské rokli, informovala na webu horská služba. V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň v pátek 11. února.

„V současné zimní sezoně jde v Krkonoších zatím o největší zaznamenané laviny,“ řekl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Lavina, která se utrhla v Lavinovém žlebu, byla dlouhá kolem 500 metrů a široká zhruba 340 metrů. Délka lavinové dráhy v Úpské rokli dosáhla 1200 metrů a šířka byla kolem 350 metrů. „Obě laviny se uvolnily v době 8. až 10. února, kdy v Krkonoších platil třetí stupeň lavinového nebezpečí. Během dvou dnů nasněžilo při silném severozápadním větru více jak 50 centimetrů sněhu, který následně zvlhnul a nabral na váze,“ uvedla horská služba.

Jedním z rysů třetího lavinového stupně je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. „Obvykle je vyhlašován v 30 procentech zimního období a dochází při něm k 47 procentům lavinových nehod. V současnosti panuje v Krkonoších i Jeseníkách lavinová dvojka,“ uvedla horská služba.

Na hřebenech Krkonoš je okolo 110 až 150 centimetrů sněhu. Po oblevě se ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, na kterou napadlo deset centimetrů nového sněhu v kombinaci s jihozápadním až severozápadním větrem. Z dnešního ranního hlášení vyplynulo, že posledních 48 hodin vál jižní vítr. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích S až JV, žlabech a odtrhových zónách. Na slunných svazích se vytvořila krusta.

V aktuální situaci je možné uvolnění laviny hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," poznamenal Robert Dlouhý.

U Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly dnes ráno dva stupně pod nulou, silná mlha a 116 centimetrů sněhu.

ČTK
Grafika: Facebook Horské služby Krkonoše