Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Náčelníkem Horské služby Krkonoše se stal Pavel Cingr, vystřídal Pavla Jirsu

2. 9. 2022

page.Name
Náčelníkem Horské služby Krkonoše se stal 1. září Pavel Cingr, zástupce dosavadního náčelníka Pavla Jirsy. Změna nastala z organizačních důvodů ve vedení krkonošské horské služby, řekl dnes ČTK náčelník Horské služby České republiky René Mašín. Jirsa u horské služby podle něj zůstává na pozici terénního pracovníka, záchranáře. Na změnu upozornil hradecký Český rozhlas. Jirsa byl jmenován náčelníkem Horské služby Krkonoše v březnu 2018.

"Jde o organizační změnu v rámci vedení Horské služby Krkonoše. Bylo vyhlášeno výběrové řízení, do kterého se přihlásil Pavel Cingr a ještě jeden uchazeč. Pan Jirsa nikoli," řekl dnes ČTK Mašín.

Podle něj kontinuita vedení krkonošské horské služby je zachovaná vzhledem k tomu, že Cingr působil rok a půl jako zástupce dosavadního náčelníka Jirsy. Cingr působí u krkonošské horské služby od roku 1990, dvacet let jako šéf lavinové komise Horské služby ČR.

"Moji prioritou je, abychom nadále dobře fungovali pro lidi, kteří potřebují na horách pomoc. Chceme se dál posouvat v nových technologiích a vytvářet pro členy horské služby lepší podmínky pro jejich práci," řekl dnes ČTK Cingr.

Horská služba působí v sedmi oblastech, kromě Krkonoš také na Šumavě, Krušných horách, Jizerských horách, Orlických horách, v Jeseníkách a Beskydech. Organizuje a uskutečňuje záchranné a pátrací akce na horách. Poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Dále informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech a sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

Horská služba má v celé republice okolo stovky profesionálních záchranářů, které doplňuje dalších zhruba 400 dobrovolných členů. Zřizovatelem je stát.

ČTK
Foto: Jan Kostík, Horská služba Krkonoše