Pátek

19. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Dvůr chce na přestavbu Mayerovy továrny získat stamiliony dotací

31. 3. 2023

Dvůr chce na přestavbu Mayerovy továrny získat stamiliony dotací 4 snímků
Město Dvůr Králové nad Labem by chtělo na přestavbu bývalé Mayerovy továrny na kulturní a zábavní centrum získat dotaci z Národního plánu obnovy z programu Brownfieldy. Takzvané způsobilé náklady pro účely dotace podle radnice činí přes 350 milionů korun. Podání žádosti o dotaci již schválili zastupitelé města. O získání dotace by mělo být jasno ve druhé polovině roku. Na stavbu má město stavební povolení.

Areál bývalé Mayerovy továrny v centru města o rozloze 5500 metrů čtverečních má několik objektů. Náklady na přestavbu radnice odhaduje na stovky milionů korun. Šlo by tak o jeden z největších investičních projektů v novodobé historii města. Továrnu město hodlá přebudovat podle návrhu ateliéru Grimm Architekti, který zvítězil v architektonické soutěži.

Bez dotace by město podle starosty Jana Jarolíma nebylo schopné přestavbu financovat. Zastupitelé schválením žádosti o dotaci podle něj dali celému projektu šanci. Projekt město rozdělilo na dvě etapy a dotace z Národního plánu obnovy by měla zaplatit významnou část nákladů na výstavbu nové jižní části areálu s víceúčelovým sálem a loutkovým divadlem. Druhou etapou projektu bude vybudování naučného centra a dětského zábavního centra v severní části areálu. Město hodlá dál usilovat i o dotace z dalších zdrojů, například z evropských programů přeshraniční spolupráce

Pro získání dotace z Národního plánu obnovy je podmínkou udělat stavební práce do konce roku 2025 a objekt otevřít do konce roku 2026. „Dále je hodnocena energetická soběstačnost budovy. I proto je nová stavba navržena jako nízkoenergetická. Díky fotovoltaickým panelům umístěným na části střechy by měla pokrýt 120 procent plánované spotřeby energie,“ uvedl místostarosta Jan Helbich.

Zásadní náklady v první etapě stavby budou spojené s demoličními pracemi a odstraněním starých ekologických zátěží v odhadované částce přes 130 milionů korun. Výstavba podzemních garáží s možností využití i pro parkování veřejnosti je vyčíslena na asi 150 milionů korun.

Mayerovu továrnu na náměstí Republiky koupilo město Dvůr Králové v roce 2017 za 9,4 milionu korun od dvorského družstva Vánoční ozdoby. Původně šlo o textilní továrnu, později v areálu byla tržnice, sídlila v něm i firma Strojtex. Objekty továrny leží v městské památkové zóně.

ČTK
Foto: Ladislav Válek, vizualizace GRIMM Architekti