Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Horská služba v Krkonoších v posledních dnech zachraňovala několik turistů

13. 3. 2023

Horská služba v Krkonoších v posledních dnech zachraňovala několik turistů 3 snímků
Horská služba v Krkonoších v posledních dvou dnech zachraňovala ve volném terénu několik turistů. Většinou podcenili meteorologickou situaci nebo přecenili své sily. V pondělí kolem poledne transportovali horští záchranáři z vrcholu Sněžky do Pece pod Sněžkou dvojici vyčerpaných a ne zcela dobře vybavených turistů, informovala na webu Horská služba Krkonoše.

V neděli dopoledne obdrželi záchranáři informaci o sklouznutí turistky úbočím Sněžky na polskou stranu do Kotle Lomniczki.

„Pád utrpěla při pohybu po uzavřené Jubilejní cestě na Sněžku, v úseku kde jsme prováděli v posledních letech již několik obdobných záchranných akcí,“ uvedl Tomáš Novák z Horské služby Krkonoše.

V neděli v podvečer se rozběhla záchranná akce také ve Špindlerově Mlýně, kde na zledovatělém terénu uvízli tři turisté na cestě Českopolského přátelství, v úseku mezi Špindlerovkou a Poledním kamenem. Opět šlo o lokalitu, která je za podmínek zledovatělých cest na hřebenech Krkonoš, zcela typickou pro uváznutí turistů nebo nedobrovolný výlet na polskou stranu hor, uvedli horští záchranáři.

Do třetice kolem pondělního poledne zasahovali horoslužebníci z Pece pod Sněžkou za pomoci transportní techniky na vrcholu Sněžky. Transportovali dvě dvojice vyčerpaných, a ne zcela dobře vybavených turistů z vrcholu do Pece pod Sněžkou.

V Krkonoších v pondělí kleslo lavinové nebezpečí ze třetího na druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Na hřebenech Krkonoš je 100 až 160 centimetrů sněhu. U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, teplota kolem nuly a 125 centimetrů sněhu.

V úterý má být v Královéhradeckém kraji oblačno až zataženo, ojediněle, na horách místy, přeháňky nebo déšť. K večeru budou od západu srážky postupně na většině území a v polohách nad 1000 metrů i sněhové. Později večer od severozápadu bude srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty budou nad nulou, od deseti do 13 stupňů, na horách od plus pěti do plus osmi stupňů. Vítr bude především na horách během dne zesilovat, v nárazech může dosahovat rychlosti až 65 km/h. V závěru dne bude vítr slábnout.

ČTK
Foto: archiv GOPR Karkonosze