Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Stavba operačních sálů ve dvorské nemocnici bude dražší o 12,5 milionu

22. 3. 2023

page.Name
Výstavba operačních sálů v Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem bude dražší o 12,5 milionu korun. Původní rozpočet 95 milionů korun se tak zvýší na 107,5 milionu korun. Investorem je kraj, kterému nemocnice patří. Kraj za navýšenou částku pořídí pro dva operační sály novou zdravotnickou technologii v hodnotě deset milionů korun a provede další stavební úpravy, díky kterým v areálu nemocnice vzniknou nová parkovací místa.

Stavba operačních sálů začala loni v květnu a dokončení projektu plánuje kraj na letošní srpen. Nové operační sály se zázemím staví jako nástavbu na budově laboratoří v nemocničním areálu firma Stylbau. Z celkového rozpočtu 107,5 milionu korun je nyní prostavěno zhruba 35,5 milionu korun.

„Za navýšené finanční prostředky pro provoz nových operačních sálů zakoupíme dva operační stoly s rentgenovými transparentními prvky, které umožní plynulý pohyb rentgenového přístroje od hlavy až po pánev pacienta. Sály také vybavíme laparoskopickou věží. Jedná se o pojízdnou věž, ve které jsou umístěny přístrojové jednotky s nástroji a lékařům umožní proniknout do dutiny břišní z drobného řezu, což pro pacienty znamená kratší dobu léčení a daleko menší zátěž pro organismus,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček.

V královédvorské nemocnici vzniknou dva nové operační sály v nástavbě budovy laboratoří, kterou s hlavní budovou propojí nadzemní spojovací krček. V druhém nadzemním podlaží vedle sálů budou prostory sterilizace a provozní zázemí, ve třetím podlaží technické zázemí.

„Ve spolupráci s městem také vybudujeme účelovou komunikaci včetně nového sjezdu, který bude sloužit pro stavbu na dopravu stavebního materiálu tak, aby nynější hlavní vjezd do areálu mohl v době úprav bez problémů sloužit pacientům a návštěvníkům nemocnice a v budoucnu nemocnici poslouží jako druhý technický výjezd,“ uvedl Bulíček.

Podle něj stavbaři také odstraní i dvoupodlažní objekt, takzvaný okál, a na jeho místě vznikne 21 parkovacích míst.

Kraj má nemocnice také v Trutnově, Jičíně a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Dvorská nemocnice spolu s náchodskou, trutnovskou, jičínskou a rychnovskou tvoří páteřní síť krajského zdravotnictví. Největším zdravotnickým zařízením v kraji je státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

ČTK
Foto: archiv nemocnice