Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Záchranáři z Krkonoš vyhráli závody horských služeb v Rumunsku

26. 3. 2023

Záchranáři z Krkonoš vyhráli závody horských služeb v Rumunsku 0 snímků
Čtyřčlenné družstvo záchranářů z Horské služby Krkonoše vyhrálo mezinárodní závody horských služeb, které se konaly od úterý do čtvrtka v rumunském středisku Rânca v Transylvánských Alpách. Klání se celkem zúčastnilo 36 týmů horských záchranářů z devíti evropských zemí.

Na horské záchranáře čekaly disciplíny zaměřené na technické a profesionální dovednosti a fyzickou zdatnost. Například při cvičné záchranné akci družstvo spustilo záchranáře do rokle a následně jej i s pacientem vytahovalo zpět. Zdatnost záchranářů prověřil výstup na mačkách na 2136 metrů vysoký vrchol Pâpusa, z kterého pak závodníci museli slanit. Součástí závodů bylo i vyhledávání v lavině nebo ošetření zraněného lyžaře a jeho transport na takzvaném akia člunu po kilometr dlouhé trati dolů.

České družstvo ve složení Adam Brožek, Petr Spilka, Matěj Švec a Vojtěch Tryzna zvítězilo ve dvou ze tří měřených disciplín a získalo celkové první místo. Kromě českého a domácího družstva soutěžily záchranářské týmy z Itálie, Německa, Rakouska, Polska, Španělska, Srbska a Bulharska.

Horská služba ČR má okolo 120 profesionálních záchranářů, které doplňuje dalších zhruba 350 dobrovolných členů. Působí v sedmi oblastech, kromě Krkonoš také na Šumavě, v Krušných horách, Jizerských horách, Orlických horách, v Jeseníkách a Beskydech. Zakladatelem Horské služby ČR je ministerstvo pro místní rozvoj.

V českých horách v letošní zimě zatím horská služba měla asi 5500 zásahů, meziročně o čtvrtinu méně. Pokles byl dán hlavně zimou chudší na sníh, kdy do hor přijelo méně rekreantů a lyžařů. Nejvíce práce měli záchranáři tradičně v Krkonoších, kde zatím zasahovali zhruba u 2100 událostí. Přibližně 80 až 90 procent z celkového počtu událostí se týká kolizí a zranění při sjezdovém lyžování.

ČTK
Foto: Facebook Horská služba ČR