Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Boudy nad Pecí pod Sněžkou budou mít kanalizaci a vodovod za 96 milionů

4. 6. 2023

page.Name
Boudy a chaty v lokalitě Zahrádky a Vysoký Svah nad Pecí pod Sněžkou v Krkonoších získají do konce roku 2024 napojení na novou kanalizaci a vodovod. Investice činí 96 milionů korun a je významnou ekologickou stavbou Vodovodů a kanalizací Trutnov v Krkonoších. Stavba začala v roce 2021 a pokračuje podle harmonogramu, řekl ČTK ředitel vodáren Josef Moravec.

Ubytovací objekty v lyžařsky velmi atraktivní lokalitě Zahrádek a Vysokého Svahu dosud mají individuální čistírny odpadních vod nebo septiky. Nově se splaškovou kanalizací napojí u dolní stanice lyžařského vleku Smrk na stávající kanalizaci. Odpadní vody z nich tak skončí v centrální čistírně odpadních vod v Peci pod Sněžkou.

Napojením oblasti na vodovod z Pece pod Sněžkou významně vzroste jistota zásobování chalup pitnou vodou. Dosud vodárny lokalitu zásobují z pramenišť na Liščí hoře, některé chalupy mají vlastní studny. Stavbaři celkem postaví osm nových vodovodních řadů, čerpací stanici a podzemní vodojem o objemu 150 metrů krychlových.

Stavbu, na níž vodárny loni zaplatily 61 milionů korun, podporuje dotací ve výši 63 procent nákladů Státní fond životního prostředí. Zhruba čtvrtinou se na nákladech stavby podílí město Pec pod Sněžkou. Zbytek hradí vodárny z vlastních zdrojů.

VAK Trutnov v regionu zásobuje vodou téměř 36.000 lidí. Loni podnik zvýšil výnosy o 11 procent na 183 milionů korun, objem fakturované vody meziročně vzrostl o dvě procenta na 1,85 milionu metrů krychlových. Na investice a opravy vodárny daly 174 milionů korun po loňských 103 milionech korun. Zisk vodáren loni činil tři miliony korun.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Kriegler