Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

V Žirči vznikají tzv. chytré byty pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou

24. 7. 2023

page.Name
V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové od začátku letošního roku vzniká třípodlažní budova, ve které budou první tzv. chytré byty v Česku pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou. Celkové náklady na projekt jsou 92 milionů korun, z toho 84 milionů má stát stavba a osm milionů půjde na vybavení a bezbariérové úpravy okolí. Ceny jsou se započtením daně. Většinu nákladů pokryjí dotační prostředky.

„Stavba by měla skončit do konce roku 2023, kolaudaci předpokládáme v prvním kvartále roku 2024. První klienty bychom mohli přivítat v polovině příštího roku,“ uvedl mluvčí Domova sv. Josefa Jan Staněk. Nové zařízení bude fungovat v režimu sociální odlehčovací služby, která nebude dlouhodobá.

Domov sv. Josefa v Žirči provozuje Oblastní charita Červený Kostelec a je jediným zařízením v Česku zaměřeným na poskytování péče lidem nemocným roztroušenou sklerózou v pokročilém stadiu nemoci.

Domov sv. Josefa vypsal sbírku Chytré byty pro blbou nemoc, která má pomoci s dokončením projektu.


„Hlavní motivací k vybudování chytrého bydlení je to, že máme 160 urgentních žádostí na dlouhodobý pobyt s tím, že se uvolní jedno místo za rok. Chceme těmto lidem pomoci, ale nemáme je kam poslat, protože jiné podobné zařízení v ČR neexistuje. Z toho vychází tato nová služba chytrých bytů, která není jen o chytrých technologiích. Jde o revoluci v domácí péči o nemocné s roztroušenou sklerózou," sdělil Staněk.

Cílem nabídky dočasného ubytování v tzv. chytrých bytech je podle něj klienty inspirovat a pomoci jim co nejdéle žít doma. Nepůjde jen o nácvik obsluhy chytrých technologií, ale také o setkání nemocných i pečujících osob, kteří se budou navzájem motivovat. „Klienti budou mít možnost bydlet v bytě, který jim ukáže, jak by mohl handicapovaný člověk u sebe doma žít a být soběstačný, například si hlasem otevřít okno nebo dveře případně jakýkoli přístroj v domácnosti ovládat hlasem, pohybem hlavy nebo přes počítač,“ řekl Staněk.

V objektu získají zázemí lidé s roztroušenou sklerózou, kde s nimi budou cvičit specialisté a předávat jim praktické tipy, jak si díky chytrým technologiím ulehčit život a proměnit vlastní domov v tzv. chytrou domácnost. Vznikne celkem devět pokojů se společenskou místností, prostory pro odbornou poradnu i specializované terapie. „Projekt pomůže 200 hendikepovaným ročně k větší soběstačnosti a navíc ulehčí pečujícím osobám,“ dodal Staněk.

 

Domov sv. Josefa díky pobytovým službám s rehabilitacemi v současnosti dokáže ročně pomoci 400 nemocným. „Pomoc však potřebuje více než 6000 lidí s roztroušenou sklerózou. Díky chytrým bytům se tato bilance změní. Namísto lůžkové péče pro omezený počet klientů podpoří Domov sv. Josefa soběstačnost tisíců nemocných přímo u nich doma,“ pravil Jan Staněk.

Sbírka bude představena v sobotu 29. července na Svatoanenských slavnostech. „Budova díky dotaci rychle roste. Chybí nám ale finance na vybavení a chytré technologie, které objektu vdechnou život,“ uvedl ředitel Domova sv. Josefa Dominik Melichar.

Na stavbu, která má vyjít na 84 milionů korun, domov získal dotaci 57 milionů z programu IROP, dále 17 milionů od Královéhradeckého kraje a deset milionů z dotačního programu Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Na vybavení a bezbariérovou úpravu okolí finanční prostředky shání.

ČTK
Foto: www.domovsvatehojosefa.cz