Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Cenu ředitele Správy KRNAP za rozvoj Krkonoš letos získalo 11 osobností

21. 4. 2023

page.Name
Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) za rok 2022 za přínos pro rozvoj Krkonoš ve čtvrtek ve Vrchlabí získalo 11 osobností. Mezi nimi také lesník a bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka a spisovatelka Šárka Denková, která dostala Cenu veřejnosti. Správa KRNAP udělovala ocenění potřinácté. Smyslem je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše.

Nominace posílala veřejnost, v letošním roce výbor ceny vybíral ze tří desítek návrhů. „I v letošním roce se nám sešly velmi kvalitní nominace. S ohledem na 60. výročí založení Krkonošského národního parku jsme se s ostatními členy výboru rozhodli udělit ocenění 11 osobnostem,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Ocenění ve čtvrtek ve Vrchlabí získali také vědkyně zabývající se pyly Vlasta Jankovská, starosta obce Poniklá Tomáš Hájek, pedagog a spisovatel Aleš Fetters, mykolog Rostislav Fellner, provozovatel Lesní boudy Michal Kreipl, dráteník Ladislav Šlechta, hospodář Norbert Tippelt mladší, bývalý člen Horské služby Krkonoše Karel Novák a posmrtně dlouholetý vedoucí vrchlabského národopisného souboru Krkonošský horal Stanislav Lelek.

Laureáti nebo jejich zástupci převzali od ředitele Správy KRNAP ceny v podobě Krakonoše, které vyrobil jako drátěné plastiky oceněný Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. „Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše tak, jak je známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký,“ uvedl Drahný.

Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin. Vzhledem k tomu, že v letošním roce byl oceněn i přímo pan Šlechta, tak z rukou ředitele Správy KRNAP dostal výjimečně broušenou vázu z dílny dalšího zdejšího řemeslníka Miloše Plecháče z Čisté u Horek.

Loni Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2021 získali propagátor lyžařského sportu Pavel Klapuš, ornitolog Jan Grúz, fotograf Karel Hník, pedagožka a ilustrátorka Věra Ničová, kočí Jan Hampl, Hana Kulichová a Jiří Kulichovi ze Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER. In memoriam ocenění dostali polárník a meteorolog Michal Janouch a bývalý člen Horské služby Krkonoše a lesník Josef Nechanický.

ČTK
Foto: MAS Krkonoše