Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Lanovka na Sněžku zahajuje pravidelný letní provoz

29. 4. 2023

page.Name
Kabinová lanovka na Sněžku od dnešního dne vstoupí po tradiční jarní odstávce do pravidelného letního provozu. V uplynulých týdnech prošla údržbou, byla v provozu v závislosti na počasí pouze o víkendech a svátcích. Lanovka pojede do konce dubna od 8 do 18 hodin a od 1. května do 19 hodin. Lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec – Růžová hora a Růžová hora – Sněžka. V provozu může být do rychlosti větru 60 km/h.

„V pátek proběhly už jen zkoušky a revize a ode dneška jsme opět v pravidelném provozu,“ uvedl náčelník lanové dráhy Jiří Špetla. Kromě pravidelného úklidu všech budov a prostor lanovky se údržba týkala například kontroly a případné výměny olejů, údržby motorů, kontrol bezpečnostních prvků na trati a také se kontrolovaly lanové kotouče. Lanovka je v odstávce kvůli údržbě dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Prověřování součástí baterií, se kterým se začalo na podzim 2022 a bylo původně plánované na končící jarní odstávku, technici museli odložit. „Nepřišly včas součástky z Itálie. To, co jsme chystali na jaro – kontrolu čepů a výměnu pouzder u vybraných podpěr prvního úseku, jsme proto neprovedli. Tato činnost je stejně rozložena na několik let, provádíme ji postupně. Uděláme to na podzim,“ sdělil Špetla. Podle něj je lanovka po jarní odstávce provozuschopná, bezpečná a veškeré opotřebené součástky jsou vyměněné. „Mohu říci, že lanovka je v té nejlepší kondici,“ dodal.

Návštěvnost lanovky se po období koronaviru, které přineslo řadu omezení, podle něj již stabilizovala. Celý rok 2022 byl z hlediska návštěvnosti lanovky ještě o 20 procent slabší než rok 2019, tedy poslední před pandemií covidu-19, přičemž uplynulá zimní sezona již dotáhla zimu před koronavirem. „Za to poslední čtvrtletí roku 2022 a první čtvrtletí roku 2023 jsme se dostali průchody na úroveň před covidem. Tržby se dokonce za toto období zvýšily. S návštěvností jsme spokojeni,“ pronesl Špetla.

Cena jízdného zůstává beze změny, jako v minulých dvou letech. Mimo hlavní sezonu od září do června stojí lístek dospělého z Pece na Sněžku 280 korun. Pokud plánuje i cestu zpět, zaplatí 520 Kč. V červenci a srpnu se jízdné zvedá na 330 respektive 620 korun.

Lanovka na Sněžku od října 2022 do března 2023 přepravila více než 85 500 cestujících. V listopadu, kdy byla lanovka kvůli podzimní odstávce v provozu jen o víkendech a ve státní svátek, to bylo téměř 9000 lidí. Z hlediska návštěvnosti lanovky byl v uplynulé zimní sezoně nadprůměrný říjen a únor, kdy byla návštěvnost zhruba 25 706 a 17 271 cestujících.

„Předpokládám, že v letních měsících bude opět o lanovku velký zájem, budou se tvořit fronty. Proto bych doporučil návštěvníkům lanovku využít v následujících týdnech během května a června nebo v letní sezoně ráno mezi 8:00 a 9:00 a odpoledne po 15:00, kdy bývá volněji," poznamenal Jiří Špetla.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček.

ČTK
Foto: www.snezkalanovka.cz