Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lavinoví psi hledali v hlubokém sněhu figuranty

2. 4. 2023

Lavinoví psi hledali v hlubokém sněhu figuranty 0 snímků
Záchranáři, psi a také vrtulník byli v předchozích dnech opakovaně v akci u krkonošské chaty Výrovka. Kynologové Horské služby tam totiž skládali zkoušky. Atest úspěšně zvládlo osmnáct z dvaceti psů.

Co se během pětidenního kurzu odehrávalo? Tak například: Figuranti se psům schovali do tří jam, hlubokých od půl metru do tří metrů. Mělké kaverny byly spíš pro mladé psy bez zkušeností, nejhlubší pro výcvik ostřílených mazáků. „Pátrat po figurantovi ukrytého pod silnou masou sněhu je samozřejmě obtížnější," zdůraznil Jan Šimeček z kynologické brigády Horské služby.

Při cvičení pes záměrně viděl, že člověk pod sníh zalézá. Podle záchranářů má pak větší motivaci ho najít. „Pes v ten moment moc dobře ví, že tam někde je figurant s odměnou v podobě hračky skutečně ukrytý. Nepochybuje, protože ho viděl. Přesně o tom motivační cvičení je," řekl Jan Hepnar z kynologické brigády.

Zkušenější psi trénovali pátrání na velké ploše. A také cvičení nestandardních situací, kdy například zavalenému figurantovi čněla z laviny pouze noha a hlava byla směrem dolů.

Součástí nácviku byla i práce s armádním vrtulníkem. Zatímco mladí psi si na vrtulník teprve zvykají, starší cvičili vysazování na laviniště pomocí palubního jeřábu a létání v podvěsu.

V obou kolech závěrečné zkoušky museli psi prokázat potřebné dovednosti a dostatek motivace. „Musí se jim zkrátka chtít i přes psychickou i fyzickou únavu pátrat. Ze dvaceti psů se právě ona motivace nepovedla u dvou mladších, kteří si atesty budou muset zopakovat. Celkově se ale jedná o velmi dobrý výsledek," vysvětlil vedoucí kynologické brigády Horské služby Pavel Smejkal.

Psovodi museli znalosti v lavinové problematice prokázat v teoretickém testu i praktických dovednostech při práci s lavinovým vyhledávačem.

(pac, tz-hs)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Kostík