Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

ŘSD posunulo termín podání nabídek na stavbu D11 Trutnov - hranice na 5. května

3. 4. 2023

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) posunulo termín podání nabídek do tendru na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem na 5. května. Původní termín byl 17. března. Posunutí termínu odevzdání nabídek si vyžádaly opakované žádosti uchazečů o vysvětlení nebo změny a doplnění projektové dokumentace. ČTK to dnes zjistila na profilu ŘSD. Předpokládaná cena stavby je 13 miliard korun bez daně.

Výběrové řízení na stavební firmu ŘSD vypsalo loni 19. prosince. Od ledna postupně poskytlo k tendru 11 vysvětlení, v nichž zodpovědělo 55 otázek. Termín pro odevzdání nabídek ŘSD zatím posunulo devětkrát, přičemž jednotlivá prodloužení byla o dva až osm dnů.

Přes prodlužování termínu pro podání nabídek ŘSD stále předpokládá, že stavba úseku o délce 21 kilometrů mezi Trutnovem a státní hranicí by měla začít letos, vyplývá z aktuálního informačním letáku ŘSD ke stavbě úseku. Od ledna také ministerstvo dopravy souběžně na soutěžený úsek řeší vydání stavebního povolení. V lednu ŘSD pro úsek uzavřelo smlouvu na záchranný archeologický výzkum.

ŘSD plánuje, že nejdříve vybuduje tříkilometrový úsek u hranice s Polskem, který naváže na polskou čtyřproudou rychlostní silnici S3. Poláci jsou se svým navazujícím úsekem podstatně dál, otevřít jej chtějí v roce 2024. Česká strana by tříkilometrový úsek chtěla otevřít v roce 2025. Auta by se tak po něm a po S3 vyhnula polskému pohraničnímu městu Lubawka. Celý úsek Trutnov - státní hranice by měl být hotový v roce 2027.

ŘSD současně připravuje stavbu úseku D11 z Jaroměře do Trutnova. K úseku o délce 19,6 kilometru ŘSD v březnu získalo pravomocné územní rozhodnutí, takže bude moci začít s výkupy pozemků. Se zahájením stavby ŘSD počítá v roce 2025 a s uvedením do provozu v roce 2028. Tím by byla celá D11 hotová.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře. Navazuje na ni silnice I/37 směrem na Trutnov.

ČTK