Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V Bílých Poličanech vzniklo za víc než 20 milionů korun školicí středisko hasičů

17. 4. 2023

V Bílých Poličanech vzniklo za víc než 20 milionů korun školicí středisko hasičů 0 snímků
V Bílých Poličanech letos začne fungovat nové školicí středisko pro dobrovolné hasiče. Vzniklo z bývalé kotelny u zámku, kapacita zařízení je 20 míst. Stavbaři přidali jedno patro, v přízemí střediska jsou školicí prostory a v patře pokoje pro ubytování účastníků. Rekonstrukce vyšla na 20,2 milionu korun. Na financování stavby se podílelo ministerstvo vnitra 18 miliony korun, Královéhradecký kraj na přestavbu uvolnil 2,2 milionu Kč.

„Kraj v minulosti na přestavbu přispěl částkou 1,5 milionu korun a po domluvě s dobrovolnými hasiči ještě doplatí chybějících 700 000 korun,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Budovu vlastní Krajské sdružení hasičů Královéhradeckého kraje.

Školicí středisko v Bílých Poličanech vzniklo přestavbou bývalé kotelny, která vytápěla přilehlý zámek. Po zavedení plynového topení ztratila jednopatrová budova smysl, zůstala opuštěná a chátrala. Volného objektu využilo krajské sdružení hasičů, koupilo jej a pustilo se do jeho přestavby.

Školit se v novém středisku začne letos. „Školit se tu budou nejen vedoucí mládeže a členové sborů, kteří se věnují civilní obraně, ale také další odbornosti Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jako jsou rozhodčí, preventisté, velitelé a strojníci. Přijíždět sem budou dobrovolní hasiči z regionu i jejich kolegové z Pardubického a Libereckého kraje,“ sdělil krajský radní pro regionální rozvoj Adam Valenta. V letních měsících bude centrum sloužit jako zázemí letních táborů mládeže nejen z Královéhradeckého kraje.

Letos z rozpočtu kraje na dotace pro dobrovolné hasiče, ať už na novou techniku, práci s mládeží či vzdělávání, půjde více než 32 milionů korun. „Jsem rád, že po profesionálních hasičích, záchrance a policii je tu další složka integrovaného záchranného systému (IZS), na kterou se můžeme obrátit a která je vyškolená a schopná řešit mimořádné situace,“ dodal Martin Červíček.

Hasiči na zámku v Bílých Poličanech působí od roku 1954, kdy tam vzniklo učiliště požární ochrany. V roce 1957 se přeměnilo na hasičskou školu.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj