Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Dětské ozdravovny nezískaly novou registraci a hrozí jim zánik

6. 5. 2023

page.Name
Poslední čtyři dětské ozdravovny, které vlastní Královéhradecký kraj, nezískaly novou registraci k provozu. Krajský úřad je odmítl přeregistrovat, protože je nový zákon nezná, bere je za následnou péči. Pokud neuspějí s odvoláním u ministerstva zdravotnictví, ukončí provoz. Informovala o tom v pátek Česká televize. Dětské ozdravovny v Krkonoších ročně ubytují 2000 dětí ve věku tři až 15 let z celé republiky.

„Pokud nabyde právní moci to rozhodnutí krajského odboru, tak končíme jako zdravotnické zařízení ze dne na den,“ řekl ČT Petr Kraus z ozdravovny ve Špindlerově Mlýně. „V tuto chvíli nevíme, jestli budeme moci vypsat turnusy jak podzimní, tak hlavně zimní, kde máme vesměs stoprocentní obsazenost," dodal Roman Bursa z ozdravovny v Peci pod Sněžkou.

Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka jde o absurdní situaci. „Pojišťovny platí ozdravovny, nemají s tím sebemenší problém. A dokonce my jako zřizovatelé na to doplácíme milionové částky. A my, to co je vlastně levné, tak zrušíme," řekl ČT Červíček. Pokud by ozdravovny patřily do následné péče, potřebovaly by podle ČT víc personálu, změnu smluv s pojišťovnami a zdražení pobytu z 1200 na 2500 korun denně.

Kraj věří, že ozdravovny uspějí s odvoláním, přesto je nechal ocenit znalcem pro případ, že provoz ukončí. Podle ČT jde o domy v nejdražších lokalitách Krkonoš.

Zřizovatelem dětských ozdravoven je jako jediný kraj v republice Královéhradecký kraj. Jezdí do nich alergici, astmatici či děti s chronickými problémy horních cest dýchacích. Dvě ozdravovny jsou ve Špindlerově Mlýně, jedna v Peci pod Sněžkou a jedna ve Dvoře Králové nad Labem.

ČTK
Foto: Facebook Dětská ozdravovna Špindlerův Mlýn - Bedřichov