Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fréza a rolby prorazily masu sněhu na cestě mezi Výrovkou a Luční boudou

2. 5. 2023

Fréza a rolby prorazily masu sněhu na cestě mezi Výrovkou a Luční boudou 9 snímků
Sněžná fréza za pomoci roleb v úterý nad Modrým dolem prorazila největší sněhovou bariéru o mocnosti několika metrů na horské zásobovací silnici mezi Pecí pod Sněžkou a Luční boudou. Silnice, na kterou je možný vjezd jen se speciálním povolením Správy KRNAP, je tak opět sjízdná.

Cestu každoročně na jaře začnou prohrnovat rolby, na závěr se v místech, kde je více sněhu, přidá sněžná fréza, která silnici dočistí na asfalt. Letos je silnice zprůjezdněná zhruba o týden dříve než loni.

„Sněhová bariéra mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor je pryč. Místy ještě na vozovce sníh zůstává, ten ale brzy roztaje, většinou je to hotové na asfalt. V 7:00 jsem vyjížděl z Pece a teď jsem za kapličkou směrem na Luční. Nejtěžší úsek je proražen, zbývá dočistit závěrečný úsek k Luční, dnes to bude hotové," řekl v poledne řidič sněžné frézy Tadeáš Hlinka.

Podle spolumajitele Luční boudy Stanislava Beneše začala technika pracovat na protažení silnice mezi Pecí a Luční boudu před třemi týdny. Asfaltová silnice slouží hlavně k zásobování horských bud a také turistům a cyklistům. „Každoročně prohrnujeme silnici od Luční boudy po Richtrovky. Nejvíce sněhu bývá tradičně v traverzu mezi Výrovkou a památníkem obětem hor,“ uvedl Beneš.

Cesta v traverzu mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor na úbočí Luční hory nad Modrým dolem nyní vede v zářezu sněhových návějí, kde podle něj mocnost sněhové vrstvy podél cesty dosahuje v maximech přes deset metrů. „Vnitřní sněhová stěna je každý rok vysoká minimálně deset metrů, záleží na průběhu zimy. Letos je tam sněhu o trochu méně, odhaduji v maximech nějakých deset až 12 metrů. Od toho se odvíjí také termín zprůjezdnění silnice, někdy je to začátkem května, spíše ale ke konci května nebo dokonce později. Před 12 lety jsme dokonce frézovali 15. června,“ poznamenal Beneš.

Sněhové bariéry na horské cestě mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor se prorážejí každoročně na jaře před nástupem letní turistické sezony. Kvůli extrémnímu klimatu tento úsek přichází na řadu jako poslední. Cesta z Pece na Luční boudu měří okolo sedmi kilometrů a její zprovoznění na turistickou sezonu je důležité i z hlediska ochrany přírody. Díky vyčištěné cestě turisté a cyklisté nemusejí hledat jiné trasy, na nichž by mohli poškodit vzácnou krkonošskou přírodu.

U Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno podle horské služby zataženo, tři stupně nad nulou a 30 centimetrů sněhu. V neděli Horská služba Krkonoše na webu informovala, že na hřebenech bylo 30 až 70 cm sněhu, více na severních a stinných svazích. Na jižních svazích zůstával sníh ve žlabech a odtrhových zónách. V české části Krkonoš horská služba v neděli odvolala první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

Bez lavinového rizika je už také polská strana Krkonoš. Uplynulá zimní sezona byla v Krkonoších charakteristická teplotními výkyvy. S tím souviselo i poměrně časté střídání stupňů lavinového nebezpečí. První stupeň lavinového nebezpečí v české části hor byl poprvé v zimní sezoně 2022/2023 vyhlášen 12. prosince. Nejvyšší stupeň lavinového rizika, který byl v této zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen, byl třetí, a to postupně třikrát.

ČTK
Foto: Tadeáš Hlinka