Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

V Krkonoších se opět rozjedou cyklobusy, kol v nich ubývá

19. 5. 2023

page.Name
V Krkonoších se v sobotu 27. května do své 20. sezony opět rozjedou speciálně upravené turistické autobusy umožňující přepravu jízdních kol. Využívají je především pěší turisté, lidí s koly ubývá, a to kvůli rozvoji elektrokol. V červnu budou spoje cyklobusů v provozu o víkendech, v červenci a srpnu denně, v září ve čtvrtek a o víkendech.

Cyklobusy každoročně přepraví přes 30 000 lidí a přes 2500 kol. Rozvoj elektrokol Mirky Chaloupské z destinační společnosti Svazek Krkonoše zájem o cyklobusy mění stále více ve prospěch pěších turistů. Lidé si totiž s pomocí baterie do kopců vyjedou na kole sami a zvládnou i delší trasy. „V minulosti se kol přepravovalo výrazně více, kolem 4000 za sezonu,“ řekla Chaloupská. V Krkonoších a jeho podhůří mají cyklisté k dispozici téměř 900 kilometrů cyklotras.

Síť sedmi linek propojuje nejvyšší české hory ze západu na východ a z jihu na sever. Hlavní páteřní linka z Harrachova na Pomezní Boudy měří asi 120 kilometrů. „Je to jediná existující autobusová linka, která turisty dopraví z jedné strany Krkonoš na druhou. Vede přes Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Vrchlabí, Janské Lázně, Svobodu nad Úpou a Pec pod Sněžkou. Cyklobus uveze 20 kol,“ uvedla Chaloupská

Dalšími linkami se turisté s koly dostanou například na hřebenovou Špindlerovu boudu, na Horní Mísečky, do Pece pod Sněžkou, do Horní Malé Úpy. Mezi sedmi linkami jsou zahrnuté i dvě linky pouze pro pěší turisty. Jde o linky na Zlaté návrší z Horních Míseček a z Harrachova. Výhradně pro pěší je i jeden spoj na lince Martinice – Horní Mísečky.

Cyklobusy jsou vybaveny přívěsy pro kola, které uvezou 11 až 38 bicyklů. Zvláště při pěkném počasí mohou mít autobusy někdy zpoždění, protože při větším počtu cyklistů trvá nakládání kol déle. Elektrokola cyklobusy přepravují po odmontování baterie.

Na linkách platí ceníky pravidelné linkové dopravy jednotlivých dopravců, za jízdní kolo je příplatek. Bližší informace o cyklobusech v Krkonoších je možné najít na www.krkonose.eu.

Cyklobusy se 27. května rozjedou i v Kladském pomezí na Náchodsku. Jezdit budou na čtyřech pravidelných linkách. První z nich jezdí z Jaroměře, přes Českou Skalici, Nové Město nad Metují do Deštného v Orlických horách. Další linka do Orlických hor je vedena z Náchoda, opět přes Nové Město nad Metují. Směrem do Krkonoš povede linka z Náchoda přes Hronov, Červený Kostelec a Trutnov a Pec pod Sněžkou až na Pomezní Boudy. Opět bude jezdit i u turistů oblíbená linka z Náchoda do polských měst Kudowa-Zdrój a Karlów.

V Jestřebích horách bude o víkendech jezdit linku z Úpice do Odolova. Na Broumovsku budou dvě nové linky na trasách Police nad Metují – Machov – Karlów a Police nad Metují – Suchý Důl – Hlavňov, uvedla manažerka destinační společnosti Kladské pomezí Markéta Tomanová.

ČTK
Ilustrační foto: www.krkonose.eu