Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

V průvodu i v bahně! Ve Vlčicích slavili první máj po svém

2. 5. 2023

V průvodu i v bahně! Ve Vlčicích slavili první máj po svém 0 snímků
Ani 33 let po pádu komunistického režimu se ve Vlčicích u Trutnova nevzdali prvomájových oslav. Pokračují v nich, i když s patřičnou recesí, nadsázkou a humorem. Opět tak včera projížděl obcí konvoj traktorů všech velikostí a typů, odvážnější majitelé se navíc pustili do průjezdu bahnitou louží.

První květen ve Vlčicích se částečně podobal těm, které se konávaly ve většině měst a obcí až do Sametové revoluce. Svátek práce byl kdysi asi nejdůležitějším svátkem v komunistickém Československu. Včera ale nebyly alegorické vozy vypucované do krásy, mnohdy to ani nebyly právě reprezentativní stroje. V průvodu nebyli pionýři a z tribuny nekynuli straničtí pohlaváři.

Co ale zůstalo, byla hojná účast. Kdysi byly masové oslavy povinností, letos se ve Vlčicích dobrovolně zapojilo do průvodu 75 strojů. Většinou to byly traktory a jiné zemědělské postrky různého stáří či velikostí. Do průvodu označeného jako Spanilá jízda se už tradičně přidaly i jiné vozy - hadraplán, motocykl, dětská čtyřkolka nebo motokára.

Občas se na některém stroji objevily symboly připomínající minulé časy - například podobizna komunistického vůdce Klementa Gottwalda, srp a kladivo, nebo brigáda socialistické práce.

Průjezd obcí začal u sběrny, na závěr se kolona stočila do obecního areálu, kde se pokračovalo divácky atraktivní Vlčickou louží. Do boje s velice náročnou tratí plnou bahna a vody vyrazilo přes dvacet odvážlivců. Zejména v úvodu mnozí uvázli a museli se nechat vyprostit navijákem. V závěru se našlo několik jedinců, kteří se svým strojem louží projeli.

Pořadatelem v pořadí už 15. ročníku Májového průvodu ve Vlčicích, dříve známého pod označením Traktoriáda, byl tamní spolek Samohyb Vlčice.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Jan Bartoš