Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Lavinové riziko stouplo na 2. stupeň, nedoporučují se hřebenové túry

21. 1. 2023

page.Name
Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem na hřebenech hor. Kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry.

Horská služba Krkonoše to dnes uvedla na webu. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel ani jeden ze dvou úseků lanovky na Sněžku, mohou být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Vítr ráno zastavil také většinu lanovek ve Špindlerově Mlýně nebo kabinovou lanovku na Černou horu, situace se může během dne změnit.

Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru ráno v nárazu dosáhla zhruba 100 km/h a teplota klesla k minus 11 stupňům pod nulou. U nedaleké hřebenové Luční boudy bylo podle Horské služby Krkonoše mlhavo, minus deset stupňů Celsia, vítr dosahoval rychlosti přes 57 km/h a bylo tam okolo 25 centimetrů sněhu, z toho osm centimetrů nového.

Na hřebenech Krkonoš je podle horské služby 20 až 60 centimetrů sněhu. "Na ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin osm centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným severním větrem," uvedl ráno Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích jihovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.

"Nad pásmem lesa se vlivem větru na krustě na závětrných svazích vytvářejí sněhové desky a návěje. Během dne budou srážky sněhové, 30 centimetrů a více, v kombinaci se silným severním větrem. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedl Dlouhý. Podle něj lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět znovu v sobotu 14. ledna.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes 100 míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

V Krkonoších má být dnes zataženo, na většině území sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus šesti až minus třemi stupni Celsia. Vítr má vát silný, místy v nárazech může dosahovat rychlosti kolem 70 km/h, uvedli meteorologové. Podle nich bude vítr později odpoledne a večer od východu slábnout.

ČTK
Ilustrační foto: Tomáš Novák/Horská služba Krkonoše