Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Tendence lavinového rizika stoupá, v sobotu může být vyhlášen 1. stupeň

13. 1. 2023

page.Name
V Krkonoších po sněžení roste tendence lavinového nebezpečí. V sobotu by mohl být opět vyhlášen nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. Na hřebenech je 10 až 45 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech. Teď jsou Krkonoše bez lavinového nebezpečí. Kvůli silnému větru se dnes opět nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do 60 km/h, uvedli na webu vlekaři.

"Na ledovou vrstvu napadlo za posledních 24 hodin osm centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním větrem. V současné době se na horách teploty pohybují okolo nuly a na hřebenech jsou srážky sněhové, pod 1200 metrů na mořem jsou srážky smíšené," uvedl dnes v ranním hlášení Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Na hřebenech Krkonoš by mělo dál sněžit. "Sněhová pokrývka je vlhká, s klesající nadmořskou výškou je sněhová pokrývka mokrá až podmáčená. Během dne budou srážky na hřebenech hor sněhové až smíšené," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna.

Sněžku dnes opět zasáhl velmi silný vítr, podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru ráno v nárazu dosáhla více než 115 km/h. Ve čtvrtek zasáhl Sněžku orkán, rychlost větru tam dosáhla v nárazu okolo 130 km/h. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Také dnes není kvůli větru v provozu horní úsek lanovky na Sněžku, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

Na Sněžce byla dnes ráno mlha a dva stupně pod nulou. U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 bylo ráno kolem nuly, zataženo, 14 centimetrů sněhu, z toho osm nového a vítr dosahoval rychlosti kolem 36 km/h, uvedla horská služba.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Dnes má být v Královéhradeckém kraji zpočátku zataženo s občasným deštěm, zejména na horách, odpoledne přechod k proměnlivé oblačnosti, místy přeháňky, nad 1000 metrů a večer nad 700 metrů sněhové. Nejvyšší teploty budou nad nulou, mezi pěti až osmi stupni Celsia, na horách mezi jedním až čtyřmi stupni. Podobně má být v sobotu.

ČTK
Foto: Michal Bogáň